Fokus ROMI.HR

/
Print - ZNANSTVENICA ROMSKOG PODRIJETLA OSIGURAVA DA OSTAVŠTINA NJEZINIH PREDAKA NE BUDE IZGUBLJENA

INTERVJU: ETHEL BROOKS

1. 8. 2016.
ZNANSTVENICA ROMSKOG PODRIJETLA OSIGURAVA DA OSTAVŠTINA NJEZINIH PREDAKA NE BUDE IZGUBLJENA
Foto/CEU; Daniel Vegel
ZNANSTVENICA ROMSKOG PODRIJETLA OSIGURAVA DA OSTAVŠTINA NJEZINIH PREDAKA NE BUDE IZGUBLJENA

Predsjednik Obama imenovao je Ethel Brooks članicom Vijeća Memorijalnog centra Holokausta Sjedinjenih Država. Ethel Brooks je profesorica sociologije i ženskih i rodnih studija na Sveučilištu Rutgers u Sjedinjenim Američkim Državama. Ona je jedna od rijetkih Romkinja u svijetu koje su doktorice znanosti.

Autor: John Chadwick*

Etnička grupa koju ponekad nazivaju Ciganima ili Romima, ima 12 milijuna pripadnika diljem svijeta. Brooks, profesorica sociologije i ženskih i rodnih studija na Sveučilištu Rutgers, kaže da joj njezina pozicija donosi veliku osobnu odgovornost.

Vjerujem da je moja obaveza privući pažnju na Rome koji su doprinijeli jako mnogo svijetu, ali su kroz svoju povijest bili suočeni s progonima, rekla je u nedavnom intervjuu.

U posljednjih nekoliko godina, Brooks je baš na tome i radila, obrazovala svijet o Romima poučavajući, istraživajući i putem svog aktivizma. U to možemo ubrojiti i njezin nastup u UN-u 2013. gdje je govorila o iskustvu Roma za vrijeme Holokausta, kada su nacisti ubili 70 - 80% romske populacije u Europi.

Ona je sada spremna za početak novog poglavlja u svojoj karijeri, koje obećava da će njezin glas znanstvenice i aktivistkinje Romkinje odsada biti još snažniji. Naime, nedavno ju je predsjednik Obama imenovao članicom Vijeća Memorijalnog centra Holokausta Sjedinjenih Država – utjecanog vladinog tijela pri Memorijalnom muzeju Holokausta Sjedinjenih Država, čije je sjedište u Washingtonu. Na to mjesto predložili su je senatori Ben Cardin i Robert Menendez.

Kao članica Vijeća, ona služi toj instituciji pružajući joj svoje velike znanstvene resurse, preuzimajući obvezu educiranja javnosti i svojim dosezima na globalnoj razini. Nada se da će povećati svijest o iskustvu Roma za vrijeme Holokausta i da će izgraditi veze s drugim zajednicama preživjelih.

To je prilika da se učini nešto da sjećanja Roma ne ostanu izgubljena, rekla je i dodala – Želim da preživjeli Romi i njihove obitelji osjećaju da mogu pokazati na jedan takav prostor u muzeju posvećen stradanju Roma i da budu priznati.

Njezino trogodišnje imenovanje u šezdeseteročlano Vijeće dolazi u vrijeme kada Romi i dalje trpe diskriminaciju, a u nekim slučajevima rastuću diskriminaciju i napade u europskim zemljama kao što je Slovačka, gdje su djeca Romi prisiljeni pohađati segregirane škole, uključujući takozvane „kontejnerske škole“ u kojima ostaju izolirani od neromske populacije.

Kontejnerske škole su izgrađene od materijala koje podsjećaju na transportne kontejnere i sastoje se od velike zgrade s ravnim krovom koja u unutarnjem dijelu ima samo hodnike i učionice, bez dodatnih prostorija – stoji u izvještaju Amnesty Internationala.

Cardin, u svojoj izjavi danoj ranije ove godine u kojoj je pozdravio imenovanje Ethel Brooks, je rekao:

Duboko sam uznemiren diskursom kojeg koristi slovačka Vlada kada želi objasniti zašto postoje segregirane škole u Slovačkoj, radi se o apsolutno uvredljivim i neutemeljnim rasnim i biološkim teorijama.

Unatoč tome, Brooks kaže da trenutna slika nije potpuno turobna. Ona primjećuje rastuću spremnost Roma da svjedoče u javnosti o svojoj povijesti. Na primjer, više od tisuću Roma se okupilo u Spomen-području Auschwitz prije dvije godine kako bi obilježili 70. obljetnicu likvidacije logora za Rome. 

To nisu bili ljudi koji inače idu na komemoracije, rekla je Brooks – To su bili dvadesetogodišnjaci. Mislim da se nalazimo u prijelomnom trenutku kada je riječ o komemoriranju, u pogledu međunarodnog, međugeneracijskog prenošenja povijesti, znanja i sjećanja.

Romi su podrijetlom s indijskog potkontinenta, a migracije prema zapadu započeli su u počecima drugog tisućljeća, otprilike prije tisuću godina. Neke su grupacije dosegle Europu oko 1500. godine, gdje su pretrpjele progon i pokušaje etničkog čišćenja koje je kulminiralo za vrijeme Holokausta. Romi žive u Europi, Amerikama i diljem svijeta od Afrike, Azije, Bliskog Istoka do Australije.

Brooks, podrijetlom britanska Romkinja, odrasla u New Hampshireu u SAD-u, krije bolna sjećanja svojih rođaka iz susjednog Massachusettsa koji su bili prisiljeni napustiti svoje domove kada im je imovina oduzeta eksproprijacijom. Od početka svoje karijere, usmjerila je svoj rad na marginalizirane skupine, kao što su radnici u globalnoj odjevnoj industriji. No, zadnje desetljeće se okrenula prema Romima kao predmetu njezinog istraživanja i poučavanja.

Akademsku godinu 2011./2012. provela je proučavajući iskustva Roma iz Londona. Također istražuje povijest Roma, o čemu poučava studente u okviru predmeta Rat: kritička perspektiva.

Brooks je prisegnula na prvom sastanku Vijeća, 5. svibnja kada se SAD-u obilježavaju Dani sjećanja na žrtve Holokausta.

Značenje riječi nikada više i mora biti nikada više. Moramo dokumentirati prošlost i učiti iz prošlosti. Nadam se da će mi činjenica da sam članica Vijeća omogućiti da moj glas bude snažniji u postizanju te misije, izjavila je Brooks.

*Tekst je izvorno objavljen pod nazivom "Scholar of Romani Descent Ensures Legacy of Her Ancestors Isn't Lost" te je preuzet s portala news.rutgers.edu

 
Povratak na Fokus