Vijesti ROMI.HR

/
Print - GODIŠNJICA ROĐENJA NELSONA MANDELE

MEĐUNARODNI DAN NELSONA MANDELE

18. 7. 2019.
GODIŠNJICA ROĐENJA NELSONA MANDELE
GODIŠNJICA ROĐENJA NELSONA MANDELE

Na današnji dan, prije točno sto i jednu godinu, rođen je Nelson Rolihlahla Mandela. On je dobitnik Nobelove nagrade za mir i jedna od najutjecajnijih ličnosti u povijesti. Njegova hrabrost i dobrota dan danas inspirira svijet.

Autorica: Sindirela Bobarić

Nelson Rolihlahla Mandela rođen je 18. srpnja, 1918. godine u Južnoj Africi u pokrajini Transkei. Transkei je bio jedan od 10 teritorija u nekadašnjoj Južnoafričkoj Uniji  koji je spadao u tadašnju britansku koloniju. Ovaj teritorij bio je namijenjen crnačkom domorodačkom stanovništvu iz naroda Xhosa. Mandelu su često nazivali nadimkom Madiba, a taj nadimak je dobio jer je rođen u klanu Madiba plemena Tembu.

Njegova obitelj bila je vrlo tradicionalna te se pridržavala pravila i običaja koje nalaže narod plemena Tembu. Živio je sa svojom majkom i dvije sestre u selu Qunu. Majka mu je bila katolkinja, a njega je upisala u protestantsku školu koju su vodili metodisti. Ime Nelson dobio je prilikom krštenja u metodističkoj crkvi. Odgojio ga je ujak, jer mu je otac umro dok je bio dijete. Mandela je živeći u vladarskoj kući naroda plemena Tembu imao priliku završiti osnovnu i srednju školu te učiti o svijetu.

Briga o majci i sestrama te pomoć u brizi o domaćim životinjama bile su samo jedne od aktivnosti koje je Mandela radio kao mlađi. Studirao je pravo, te je kao vrlo uporan i uspješan izvanredni student na Sveučilištu u Južnoj Africi postao pravnik. Imao je razne hobije kao što su klasični plesovi, sport i gluma, a povremeno je znao i  održavati predavanja iz vjeronauka.

 

Nelson Mandela bio je jedan od osnivača Afričkog nacionalnog kongresa i veliki borac protiv apartheide – rasističkog sustava kojeg je uspostavila bjelačka Nacionalna stranka nakon dolaska na vlast 1948. godine. Mandela je zbog borbe za prava svog naroda proveo 30-tak godina u zatvoru.  Prvi put mu se, za pobunu protiv rasističkog sustava, sudilo 1956. godine, a suđenje je trajalo 5 godina, te je završilo oslobađajućom presudom. Drugi put mu se sudilo u lipnju 1964. godine, te je zajedno sa svojim suradnicima dobio doživotnu zatvorsku kaznu. Prvih 18 zatvorskih godina odslužio je na otoku Robben kod Cape Towna, a preostalih 6 u zatvoru Pollsmoor i Victor Verster. U tom zatvoru, na otoku Robben, se nikad nisu spominjala imena zarobljenika već su vođeni u evidenciji pod brojem i godinom zatvaranja, stoga je Mandelino zatvoreničko ime glasilo 46664. Oslobođen je 11. veljače 1990. godine, a tu odluku je donio posljednji bijeli predsjednik Južne Afrike Frederik Willem de Klerk.

Nakon izlaska iz zatvora Mandela preuzima vođenje Afričkog nacionalnog kongresa te uz pregovore s tadašnjim predsjednikom pokušava da se Južna Afrika iz rasističkog sustava apartheide transformira u demokratsko društvo. Nakon demokratskih i slobodnih izbora koji su nakon toga provedeni to i uspijeva. Nakon toga organizira i prvu sjednicu Nacionalne skupštine Južne Afrike, gdje biva  izabran za prvog crnog predsjednika 1994. godine.

 

On nije bio osvetoljubive prirode, niti je htio poniziti ili diskriminirati bijelce iz Južne Afrike, nije htio da izbije građanski rat, nakon svega što je prošli crnci u Južnoj Africi, nego se zauzimao za pomirbu te je smatrao kako svi građani zaslužuju jednaka prava bez obzira na boju kože.

Nelson Rolihlahla Mandela umro je 5. prosinca, 2013. godine u dobi od 95. godina. Umro je od respiratorne infekcije dišnog sustava u svojoj kući u Johannesburgu u Južnoj Africi, okružen sa svojom obitelji i prijateljima.

 

Nelson Mandela bio je južnoafrički političar i revolucionarni vođa zbog kojeg je okončan režim apartheida u Južnoj Africi. Mandela je bio i jedan od rijetkih, velikih i moćnih ljudi koji je imao dobro i čisto srce, prošao je velike nepravde i muke kako bi učinio dobro za svoj narod i mir u svijetu. Nije htio nikakva velika priznanja kao takva ličnost, te je bio jedan od rijetkih vodećih ličnosti i predsjednika u to vrijeme koji je odbio kandidirati se za drugi mandat. Nakon odlaska s vlasti posvetio se humanitarnom radu i postao jedna od najznačajnijih i najutjecajnijih ličnosti suvremenog svijeta. Ovaj veliki čovjek ostat će zauvijek poznat kao veliki uzor kada je u pitanju borba za mir i jednakost svih na svijetu.

 
Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
Povratak na sve vijesti