Vijesti ROMI.HR

/
Print - ISTOČNI EUROPLJANI NISU SPREMNI PRIHVATITI ROME

NOVO ISTRAŽIVANJE PEW INSTITUTA

18. 5. 2017.
ISTOČNI EUROPLJANI NISU SPREMNI PRIHVATITI ROME
Foto/evropablogger.blogspot.hr
ISTOČNI EUROPLJANI NISU SPREMNI PRIHVATITI ROME

Prema nedavno objavljenom istraživanju Pew Research Institutea 31% ispitanih osoba, iz 18 zemalja središnje i istočne Europe, nisu spremni prihvatiti Rome kao sugrađane, prenosi američki Newsweek. Također, podaci istraživanja pokazuju da oni također u velikom postotku nisu spremni prihvatiti Židove i muslimane kao sugrađane.

Autor: ROMI.HR

Oko 50% stanovnika istočnog dijela Europe nisu spremni prihvatiti Rome za susjede, dok 67% ispitanika ih ne bi prihvatilo kao članove obitelji. Kada su pojedine zemlje u pitanju, najnetolerantnija je Armenija u kojoj 57% ispitanika Rome ne bi prihvatilo kao sugrađane i 85% ih ne bi prihvatilo kao članove obitelji.

Ispitanici katoličke vjeroispovjesti pokazali su da 41% ne bi prihvatilo muslimane kao sugrađane, 43%  ih ne bi prihvatilo kao susjede i 63% ne bi ih prihvatilo kao obitelj. Pravoslavci su na ispitivanju pokazali antipatiju prema muslimanima u manjoj mjeri, ali ne općenito već u odnosu na njihovo prihvaćanje kao sugrađana dok su postotci kada im je postavljano pitanje o prihvaćanju muslimana kao člana obitelji bili vrlo slični stavovima katolika. Naime, 23% ispitanika pravoslavne vjeroispovjesti ne bi ih prihvatilo za susjede, dok njih 61% ih ne bi prihvatilo za članove obitelji.

Po pitanju neprihvaćanja Židova, istraživanje pokazuje da manji, ali opet značajan dio ispitanika ima ovaj stav. Oko 11% ispitanika pravoslavne vjeroispovjesti ne bi prihvatilo Židove kao sugrađane, 17% njih ih ne bi prihvatilo kao susjede i 37% kao članove obitelji. Kod katolika, ove brojke iznose 14% za neprihvaćanja židova kao sugrađana, 16% za neprihvaćanje kao susjeda i 35% za neprihvaćanje kao članova obitelji.

Istraživanje je provedeno od lipnja 2015. do srpnja 2016. godine putem metode intervjua licem-u-lice na 17 jezika sa više od 25,000 osoba starijih od 18 godina. Zemlje koje su bile obuhvaćene istraživanjem bile su Estonija, Litva, Latvija, Poljska, Češka, Mađarska, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Srbija, Grčka, Bugarska, Rumunija, Moldavija, Ukrajina, Belorusija, Rusija, Gruzija i Armenija.

 
Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
Povratak na sve vijesti