Vijesti ROMI.HR

/
Print - LJUDSKA SOLIDARNOST – PRETPOSTAVKA ZA BUDUĆNOST

MEĐUNARODNI DAN LJUDSKE SOLIDARNOSTI

19. 12. 2018.
LJUDSKA SOLIDARNOST – PRETPOSTAVKA ZA BUDUĆNOST
LJUDSKA SOLIDARNOST – PRETPOSTAVKA ZA BUDUĆNOST

Odlukom Opće skupštine Ujedinjenih naroda odlučeno je da se 20. prosinac proglasi za Dan ljudske solidarnosti. Proglašavajući Međunarodni dan ljudske solidarnosti Opća skupština UN je bila uvjerena da je promoviranje kulture solidarnosti i duha dijeljenja važno u borbi protiv siromaštva. Za poboljšanje položaja Roma solidarno djelovanje kako unutar romske zajednice tako i unutar šire zajednice u kojoj Romi žive je ključna pretpostavka.

Autor: Miloš Kuzmanović

Riječ solidarnost dolazi od lat. "solidus", to znači „čvrst“. Postojao je srednjovjekovni pravni pojam „solidu'', što je značilo da se skupina ljudi, koja se pojavljuje pred sudom ponaša "kao jedan čovjek". Riječ se proširila na francuski, a nakon toga i na druge jezike.

Solidarnost je dobrovoljna socijalna kohezija, spremnost da se pomogne i pruži međusobna podrška unutar grupe. Ljudi su solidarni s nekime, ako imaju razumijevanja za njegove neuspjehe, isto kao i za uspjehe, te ih osjećaju kao svoje vlastite. Primjer solidarnosti je i kada država kroz poreze i doprinose prikupi novac, a onda dio tog novca izdvoji za nezaposlene ili kada građani na vlastitu inicijativu sakupe novac, kako bi platili skupu operaciju u inozemstvu koja je nekome neophodna.

Međunarodni dan ljudske solidarnosti je dan čijim obilježavanjem možemo iskazati naše jedinstvo u različitosti, ali i dan koji treba da podsjeti vlade da poštuju svoje obveze sukladno međunarodnim ugovorima. Cilj međunarodnog Dana solidarnosti je također podizati svijest javnosti o važnosti solidarnosti, da ohrabri svaku debatu kojom se promovira održivi razvoj i ohrabruju inicijative koje imaju za cilj iskorjenjivanje siromaštva.

Rezolucijom 57/265 Opća skupština UN je 20. prosinca 2002. godine osnovala Svjetski fond za solidarnost koji je u veljači 2003. godine postao zaklada Programa za razvoj UN (UNDP). Cilj ovog programa je iskorjenjivanje siromaštva, promoviranje ljudskog i društvenog razvitka u zemljama u razvoju, posebno među najsiromašnijim segmentima njihovog stanovništva.

Opća skupština UN je 22. prosinca 2005. godine usvojila Rezoluciju 60/209 identificirala solidarnost kao jednu od temeljitih i univerzalnih vrijednosti na kojima bi se trebali temeljiti odnosi između naroda u 21. stoljeća, te je u tom smislu odlučila proglasiti  20. prosinac, za Međunarodni dan ljudske solidarnosti.

Ujedinjeni narodi se, u duhu solidarnosti, oslanjaju na „suradnju pri rješavanju međunarodnih problema ekonomske, socijalne, kulturne i humanitarne prirode“. Najsiromašniji zaslužuju pomoć onih koji imaju najviše te je, u kontekstu globalizacije i rastuće nejednakosti, neophodno jačanje međunarodne solidarnosti. Koncept solidarnosti promovira se kao ključan u borbi protiv siromaštva, za koju je nužna uključenost svih relevantnih dionika.

Vlade bi trebale početi iskreno i u potpunosti poštovati preuzete obveze, a bogate zemlje trebale bi namijeniti dio svog bruto društvenoga proizvoda za suradnju i podršku nerazvijenima, te se pobrinuti da ta sredstva budu doista iskorištena za suzbijanje siromaštva. Vrlo važna je i uloga koju organizacije civilnog društva imaju u ostvarivanju pritisaka na vlade, kako bi se održala obećanja, i zajednički izgradio bolji svijet, ali i u organiziranju akcija solidarnosti. Građani se mogu i trebaju uključiti u akcije lokalnih udruga i drugih organizacija i tako ih osnažiti za uspješno provođenje uloge organizacija civilnog društva u zajednici. Kada govorimo o siromaštvu i potrebi za solidarnost u Hrvatskoj ne možemo zaobići Rome, koji spletom povijesnih i drugih razloga ulaze u kategoriju zajednica u najtežom položaju i manjine čiji mnogi pripadnici žive duboko ispod granice siromaštva. U procesu poboljšanja položaja Roma s drugim građanima Republike Hrvatske potrebno je i biti će potrebno puno solidarnosti i to ne samo solidarnosti svih građana s Romima već i solidarnosti unutar same romske zajednice.

Međunarodni dan solidarnosti predstavlja i povod da se prvenstveno mladi ljudi informiraju o zemljama i ljudima u lošijem ekonomskom stanju, te da im se približi koncept solidarnosti i na načelnoj razini ali i kroz konkretne primjere koji i njima samima mogu biti vodilja za djelovanje. Ovaj dan tako pruža okvir da se mlade potakne na promišljanje o načinima na koje bi države i institucije, ali i oni sami, mogli pomoći osobama slabijeg imovinskog stanja, izbjeglicama i drugim ranjivim skupina kao i, po različitim osnovama, diskriminiranim osobama u našoj zajednici i državi.

Međunarodni dan solidarnosti je dan koji nas treba podsjetiti kako svakodnevno, svi zajedno i svatko od nas trebali razmišljati o onima kojima je naša solidarnost najpotrebnija – siromašnima i isključenima.

 
Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
Povratak na sve vijesti