Vijesti ROMI.HR

/
Print - VAŽNOST PRIHVAĆANJA I POŠTOVANJA RAZLIČITOSTI

ODRŽAN 13. FESTIVAL TOLERANCIJE

18. 4. 2019.
VAŽNOST PRIHVAĆANJA I POŠTOVANJA RAZLIČITOSTI
VAŽNOST PRIHVAĆANJA I POŠTOVANJA RAZLIČITOSTI

Festival tolerancije - JFF Zagreb, trinaesti po redu, održan je u periodu od 7. do 13. travnja u Zagrebu. Ovaj Festival je nastao kao nadgradnja Festivala židovskog filma i ove je godine održan u Studentskom centru, Kinoteci i kinu Tuškanac, uz popratne programe na zagrebačkim javnim površinama postavljanjem izložbi na otvorenom.

ROMI.HR

Festival je pokrenut s idejom da se prikazivanjem filmova i osobnim prenošenjem iskustava iz logora predsjednika Festivala i dvostrukoga oskarovca Branka Lustiga podigne svijest i sačuva kolektivno sjećanje na Holokaust. Tijekom proteklih godina Festivala su obrađivane teme poput rasizma, diskriminacije, ksenofobije, homofobije i govora mržnje, kao i problem azilanata i migranata te njihove integracije u društvo. Ove godine poseban naglasak je stavljen na važnost prihvaćanja i poštovanja različitosti te temeljna načela jednakosti i pravednosti.

Festival se sastojao od filmskog programa, niza rasprava, tri edukativna sadržaja namijenjena prvenstveno učenicima, te glazbenog dijela festivala. Novi dio Festivala je bio Masterclass tolerancije, u okviru kog su stručna predavanja održali redatelji Nebojša Slijepčević nakon projekcije filma "Srbenka" i Bobo Jelčić nakon filma "Obrana i zaštita".

Filmski dio programa obuhvatio je sedam kategorija - Spektar, Ugriz stvarnosti, Tolerancija na rubu, Samo kratko, Idemo dalje, Mali koraci i Festival market. U kategoriji Spektar prikazani su igrani filmovi koji tematiziraju Holokaust, ljudska prava i aktualne društvene probleme, dok su u programu Ugriz stvarnosti prikazani dokumentarni filmovi slične tematike. Tolerancija na rubu novi je program koji se fokusira na eksperimentalne, arthouse i one filmove koji ne ulaze u uobičajenu festivalsku selekciju, dok kategorija Samo kratko, kako joj i ime govori, donosi izbor kratkih filmova i malih formata. U okviru programa Idemo dalje, predstavljena je selekcija filmova u virtualnoj realnosti, dok je kategorija Mali koraci bio posvećen edukativnim i poučnim filmovima za djecu i mlade koji potiču razvoj kritičkog mišljenja i medijske pismenosti. Na Festivalu se našao i Festival market, koji predstavlja priliku da se hrvatska filmska scena upozna s inozemnim festivalima.

Niz rasprava, održan je nakon projekcije filmova pod nazivom Tolerance talks, a ticale su se aktualnih društvenih fenomena poput jačanja fašizma, krize medija i seksualnog zlostavljanja djece u Katoličkoj crkvi. Neki od govornika na ovim raspravama bili su Hrvoje Zovko, predsjednik Hrvatskog novinarskog društva, Ivo Josipović, bivši predsjednik Republike Hrvatske, te Višnja Ljubičić, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova.

Digitalna kino-škola posvećena integraciji izbjeglica u društvo, Edukacijsko jutro na kojem je prikazan kratki dokumentarno-animirani film "5105, Priča o bijegu iz Mauthausena" nakon kojega su učenici imali priliku iz prve ruke čuti svjedočanstvo Vesne Domany Hardy, koja je preživjela Holokaust, te predavanje i radionica na temu svjedočanstava bivših zatvorenika koncentracijskog logora Majdanek činili su tri edukativna sadržaja namijenjena prvenstveno učenicima.

Glazbeni dio festivala uključivao je jazz sastav HI5 iz Austrije te mađarski EtnoRom band, a program je bio obogaćen i dvjema izložbama. Na četiri zagrebačka trga bila je postavljena i fotografska izložba Oni/They, sastavljena od pop up instalacija s portretima četvero izbjeglica koji trenutno žive u Hrvatskoj. Ova izložba okupila je poznate hrvatske fotografe NU Opalić, Mare Milin, Ivana Posaveca i Stanka Hercega. Pored toga, ispred Muzeja suvremene umjetnosti, kao dio Festivala, bila je postavljena izložba reprodukcija murala koji se nalaze diljem Poljske, a posvećeni su sjećanju na poginule poljske Židove.

Na Festivalu je prikazano više od 70 filmova, a ovogodišnji je JFF, osim svojim raznolikim sadržajem, bio u fokusu javnosti i preseljenjem najvećeg dijela programa iz kina Europa u kino SC samo dva dana prije zakazanog svečanog otvorenja Festivala. Naime, voditelj kina Europa i direktor Zagreb film festivala, Boris T. Matić, je najavio kako će zatvoriti kino Europu zbog dopisa iz Grada Zagreba o isteku desetogodišnjeg ugovora o najmu kina, koji Grad Zagreb nema namjeru produljiti. Dok je budućnost kina Europa i njegove uprave još uvijek neizvjesna, Festival Tolerancije JFF je, unatoč nepredviđenim turbulencijama, s brzom reakcijom i preseljenjem programa u kino SC uspio još jedno održavanje Festivala uspješno privesti kraju.

 
Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
Povratak na sve vijesti