Zanimljivosti ROMI.HR

/
Print - GRAĐANSKA AKCIJA “ŽENE ZA RAVNOPRAVNOST”

RAZUMIJEVANJE POLOŽAJA ROMKINJA U MEĐIMURJU

19. 7. 2017.
GRAĐANSKA AKCIJA “ŽENE ZA RAVNOPRAVNOST”
Foto/Martina Mitrović; Open Society Foundations*
GRAĐANSKA AKCIJA “ŽENE ZA RAVNOPRAVNOST”
Autorica: Bibijana Papo

Međimurska udruga Sfera pokrenula je građansku akciju „Žene za ravnopravnost“. Njezinom provedbom očekuje se stvaranje preduvjeta za uspješno uključivanje Romkinja u javni i društveni život na području Međimurja. U akciju će biti uključene dvije skupine: Romkinje, koje će kroz radionicu o ljudskim pravima i pravima žena biti educirane, a posebice će se raditi na razvijanju osjećaja identiteta kod njih, te žene iz javnog i društvenog života koje imaju utjecaj na javno mišljenje, koje će biti ambasadorice ove akcije.  

Romkinje su izložene  diskriminaciji na temelju nacionalne pripadnosti u svim područjima života – obrazovanju, zapošljavanju, politici, a zbog niske razine obrazovanja, slabe informiranosti o vlastitim pravima i naglašene patrijarhalnosti i diskriminacije temeljem spola u romskim zajednicama, često su socijalno isključene.

 „Ovom kampanjom želimo osvijestiti javnost o položaju Romkinja te promijeniti stavove temeljene na predrasudama i stereotipima. Upoznavanjem Romkinja i ambasadorica potaknut ćemo razvoj komunikacije dok će fotografije koje ćemo snimiti i izložiti potaknuti ostale članove zajednice na djelovanje kojim će se ostvariti uključivanje Romkinja. Uz to ćemo istražiti percepciju diskriminacije kod Romkinja i žena iz većinske zajednice na temelju čega ćemo izraditi program uključivanja Romkinja u javni i društveni život zajednice“ – rekla je predsjednica udruge „Sfera“ Maja Odrčić Mikulić.

Položaj Romkinja utječe na sve razine javnog života i života unutar romske zajednice. Posebice je uloga Romkinja važna u odgoju i odrastanju djece, stoga je važno utjecati na promjenu uvjeta života u kojima one žive i potaknuti njihovo samoostvarivanje.

S druge strane, predrasude i stereotipi o romskoj zajednici, duboko su ukorijenjeni u svijest lokalne zajednice. Nedovoljno poznavanje romske kulture, tradicije i načina života te neupućenost u stvarni položaj Romkinja, uzrok su diskriminacije s kojima se svakodnevno susreću. Iako rijetko izlaze iz naselja u tim su prilikama izložene diskriminaciji koja je nastala iz predrasude da su „Romkinje prljave, nepismene, neobrazovane i da kradu“.

Sve novosti vezane za ovu akciju možete pratiti putem Facebook stranice "NGO SFERA".

*Fotografija je preuzeta sa stranice www.opensocietyfoundations.org te je nastala u okviru fotografskog projekta "Moving Walls"

 
Povratak na zanimljivosti