Pučka pravobraniteljica Lora Vidović podnijela je Hrvatskom saboru krajem ožujka 2016. Izvješće za 2015. godinu, koji sadrži pregled stanja ljudskih prava i sloboda te pojava diskriminacije u Hrvatskoj. Najvažniji je to alat institucije u postizanju sustavnih promjena jer, uz analizu i ocjenu stanja, sadrži i preporuke za otklanjanje nedostataka i nepravilnosti.
Pučka pravobraniteljica u svojem je Izvješću, između ostalog, upozorila i na probleme s kojima se pripadnici romske nacionalne manjine suočavaju na području stanovanja, socijalne skrbi, obrazovanja (ispadanje iz sustava obrazovanja, segregirani razredni odjeli) te vezano za statusna pitanja.
Navedeno je i da se često mjere za integraciju Roma provode samostalno i na vlastitu inicijativu, a tijela na istim ili različitim razinama vlasti često nisu međusobno upoznata s aktivnostima koje se provode. Uključenost lokalnih i područnih (regionalnih) vlasti u provođenju Nacionalne strategije ostala je neujednačena i na niskoj razini, a mogući djelomičan razlog za to leži u nedostatku učinkovitog i provedivog sustava prikupljanja podataka o provedbi mjera Nacionalne strategije.
U Izvješću se spominje i zadaća radija i televizije na državnoj, regionalnoj i lokalnoj razini promicanja razumijevanja za pripadnike nacionalnih manjina te da proizvode informativne programe na manjinskim jezicima. U tom je kontekstu u Izvješću spomenut stav Savjeta za nacionalne manjine kako javna televizija još uvijek ne ispunjava obveze emitiranja programa na manjinskim jezicima te da postoji nejasna koncepcija manjinskog programa.
Velika je važnost praćenja preporuka pučke pravobraniteljice, koje su objavljene u godišnjem Izvješću. Preporuke se daju po pojedinim područjima i prema njima bi trebala postupati nadležna tijela. Pravobraniteljica je u Izvješću o stanju u prošloj godini objavila 160 preporuka.
Vezano za romsku nacionalnu manjinu, jedna je od preporuka dana jedinicama lokalne samouprave da izbjegavaju poticanje izgradnje prostorno izoliranih, isključivo romskih naselja te da pri izradi budućih planova prostornog uređenja imaju u vidu izgradnju naselja namijenjenih socijalno ugroženima.
Posebna je preporuka dana Ministarstvu socijalne politike i mladih, da razmotri i po potrebi izmijeni potencijalno diskriminatorne odredbe Zakona o socijalnoj skrbi, koje priječe korisnike naknada iz sustava socijalne skrbi da imaju odnosno koriste tuđe vozilo. O toj je temi pravobraniteljica izvijestila i u prethodnom Izvješću, za 2014. godinu.
Ponovljena je preporuka iz prethodnog Izvješća dana Uredu za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, da vremenski i sadržajno uskladi djelovanje nositelja mjera predviđenih Nacionalnom strategijom za uključivanje Roma, na nacionalnoj, lokalnoj i područnoj (regionalnoj) razini, odnosno osigura učinkovitiju provedbu definiranih mjera te jednostavnije praćenje i izvještavanje.
Cjelovito Izvješće pučke pravobraniteljice za 2015. godinu nalazi se na službenim web stranicama pučkog pravobranitelja, a možete ga preuzeti i ovdje.