Print
2. 6. 2016.
ZAPOŠLJAVANJE U PROJEKTIMA JAVNIH RADOVA
Foto/RNV Arhiva, Dario Gilja
ZAPOŠLJAVANJE U PROJEKTIMA JAVNIH RADOVA

Najveći dio sredstava koje isplaćuje HZZ za zapošljavanje pripadnika romske nacionalne manjine, u skladu s Akcijskim planom za provođenje Nacionalne strategije za uključivanje Roma, izdvaja se za zapošljavanje u javnom radu.

Autorica: Bibijana Papo

Projekti javnog rada koje provode pojedini subjekti (jedinice lokalne samouprave i uprave te neprofitne organizacije) uz (su)financiranje HZZ-a u pravilu su projekti iz područja socijalne skrbi, edukacije, zaštite i očuvanja okoliša te održavanja i komunalnih radova u romskim naseljima. Za zapošljavanje pripadnika romske nacionalne manjine poslodavac može ostvariti financiranje od HZZ-a u iznosu od 100 % troška minimalne bruto plaće te 100 % troška prijevoza.

Zavod (su)financira zapošljavanje nezaposlenih osoba različitim mjerama i za različite ciljane skupine. Kada govorimo o zapošljavanju nezaposlenih pripadnika romske nacionalne manjine postoji veći broj mjera koje se može koristiti, od mjera za samozapošljavanje, za financiranje plaće upravitelja zadruge, za zapošljavanje romskih pomagača u nastavi sve do mjera koje se odnose na zapošljavanje u javnom radu.

Najveći dio sredstava koje isplaćuje HZZ za zapošljavanje pripadnika romske nacionalne manjine, u skladu s Akcijskim planom za provođenje Nacionalne strategije za uključivanje Roma, izdvaja se za zapošljavanje u javnom radu.

ŠTO SU JAVNI RADOVI

Javni rad jest društveno koristan rad koji iniciraju u pravilu jedinice lokalne samouprave ili organizacije civilnoga društva. Rad treba biti neprofitan i nekonkurentan postojećem gospodarstvu. Cilj je uključiti nezaposlene osobe koje su pripadnici romske nacionalne manjine u rad udruga i ustanova koje skrbe i imaju programe za osobe koje su pripadnici romske nacionalne manjine.

Provođenje programa javnih radova utječe na socijalno uključivanje i ublažavanje društvenih posljedica nezaposlenosti, a zaposlenici u takvim programima stječu radno iskustvo, samopouzdanje potrebno za uključenje na tržište rada i prihode.

OSNOVNI UVJETI ZA ZAPOSLENIKE

Javni rad provodi se u sklopu mjere „Pomoć sebi i drugim Romima“ (trajanje programa – pojedinačnog projekta do 12 mjeseci, uvjet srednja stručna sprema, zapošljava se nezaposleni pripadnik romske nacionalne manjine prijavljen u evidenciju nezaposlenih) te u sklopu mjere „Romi za Rome“ putem koje je zaposlen najveći broj pripadnika romske nacionalne manjine (trajanje programa do 6 mjeseci, nema uvjeta o stručnoj spremi, zapošljava se nezaposleni pripadnik romske nacionalne manjine prijavljen u evidenciju nezaposlenih).

OSNOVNI UVJETI ZA POSLODAVCE

Ovdje ćemo navesti osnovne uvjete korištenja mjere Romi za Rome. Za zapošljavanje pripadnika romske nacionalne manjine poslodavac može ostvariti financiranje od HZZ-a u iznosu od 100 % troška minimalne bruto plaće te 100 % troška prijevoza u maksimalnom iznosu do 400 kuna, za zaposlenike koji rade u mjestu izvan svojeg prebivališta ili u mjestu u kojem je nužno koristiti se javnim prijevozom. 

Projekti javnog rada koje provode pojedini subjekti (jedinice lokalne samouprave i uprave te neprofitne organizacije) uz (su)financiranje HZZ-a u pravilu su projekti iz područja socijalne skrbi, edukacije, zaštite i očuvanja okoliša te održavanja i komunalnih radova u romskim naseljima.

ČESTA PITANJA

Udruga čiji sam član želi zaposliti pripadnike romske nacionalne manjine u projektu javnog rada. Što nam je činiti?

Udruga bi prvo trebala procijeniti vlastite mogućnosti i kapacitete za provedbu projekta javnog rada. Projekt javnog rada koji potencijalno može financirati HZZ potrebno je provoditi u skladu s ugovorom koji se sklapa između pojedine udruge i HZZ-a. Projekt je potrebno koordinirati (nadzirati i koordinirati rad osoba zaposlenih u projektu javnog rada, komunicirati s HZZ-om i partnerskim institucijama i organizacijama ako su uključene u projekt, dostavljati redovito traženu dokumentaciju HZZ-a i slično, voditi brigu o knjigovodstvenom i računovodstvenom poslovanju i dr.). Također treba imati na umu da novoregistrirane udruge, koje djeluju do 12 mjeseci, ne mogu koristiti javni rad za više od pet osoba, a također postoje ograničenja i za udruge koje nisu imale ili nemaju zaposlenih. Mogućnost korištenje mjera za zapošljavanje kod takvih udruga potrebno je provjeriti u nadležnom uredu HZZ-a u pojedinom mjestu.

Procijenite li da vaša udruga ima mogućnosti za provedbu projekta javnog rada, bilo bi dobro na početku tog procesa dodatno se informirati u uredu HZZ-a i razgovarati o planovima vaše udruge za zapošljavanje pripadnika romske nacionalne manjine u projektu javnog rada.

Prvi korak koji trebate poduzeti jest oglašavanje potrebe za radnikom/radnicima u vašoj organizaciji. To se čini na način da se nadležnom uredu HZZ-a pošalje popunjeni obrazac „prijava potrebe za radnikom“, a takav se obrazac može pronaći na internetskim stranicama HZZ-a ili u uredima HZZ-a. Obrazac se podnosi HZZ-u koji na mrežnim stranicama i na oglasnoj ploči HZZ-a oglašava mogućnost zapošljavanja u vašoj udruzi. Nakon isteka oglasa (minimalno 7 dana), kada ste prikupili molbe za zapošljavanje, izvršili odabir osoba i donijeli odluku o osobama koje planirate zaposliti u vašoj udruzi, slijedi sljedeći korak – predaja zahtjeva za sufinanciranje/financiranje zapošljavanja u javnom radu HZZ-u.

Kako udruga može zatražiti financiranje projekta javnog rada od HZZ-a?

Udruga koja planira provoditi projekt javnog rada treba napisati projekt javnog rada koji sadrži, između ostalog, podatke o nazivu projekta, trajanju projekta, opisu poslova, cilj i aktivnosti projekta, podatke o udruzi, proračun projekta te broj osoba koje će biti uključene u projekt. HZZ-u u područnom uredu u vašem mjestu potrebno je uz opis projekta javnog rada priložiti zahtjev za sufinanciranje/financiranje zapošljavanja u javnom radu (na posebnom obrascu koji se može dobiti u HZZ-u ili preuzeti s mrežne stranice), Potvrdu o stanju nepodmirenih obveza iz Porezne uprave, Izjavu poslodavca o broju zaposlenih i Izjavu poslodavca o obavljenim inspekcijskim i drugim nadzorima u posljednjih 12 mjeseci, Odluku o poslovno uvjetovanim otkazima unatrag 6 mjeseci, izvod iz Registra udruga te Izvod iz Registra neprofitnih organizacija.

Nakon zaprimanja ove dokumentacije od strane HZZ-a, slijedi obrada zahtjeva. Taj korak može trajati nekoliko tjedana i potrebno je čekati donošenje Odluke HZZ-a o financiranju vašeg projekta javnog rada. Ako je odluka pozitivna, od vaše će udruge u kratkom roku nakon toga biti zatraženo da zaposli radnike i dostavi HZZ-u ugovore o radu koje ste sklopili sa zaposlenicima u projektu javnog rada, prijave na mirovinsko osiguranje i druge dokumente.

Vaše daljnje obveze prema HZZ-u vezane su ponajprije za dostavljanje potrebne dokumentacije (redovito dostavljanje isplatnih lista za mjesečne plaće, bankovni izvadak i slično).

Dobro je imati na umu i da unutar ovih sredstava nisu pokriveni troškovi knjigovodstvenih usluga (koje je potrebno ugovoriti za potrebe provedbe ovakvog projekta), troškovi koji bi proizlazili iz obveze koordiniranja ovog projekta od strane vaše udruge, oprema potrebna za rad i slično. Hrvatski zavod za zapošljavanje maksimalno pokriva troškove minimalne bruto plaće i prijevoza ako zaposlenik ostvaruje naknadu za prijevoz u skladu s pravilima.

Važna je i informacija da pojedinac može biti uključen u javni rad najviše 18 mjeseci u posljednjih pet godina.