Vijesti ROMI.HR

/
Print - MJERE ZA OBRAZOVANJE ROMA NISU PRIORITET?

ANALIZA NACRTA PRIJEDLOGA AKCIJSKOG PLANA ZA OBRAZOVANJE

3. 7. 2017.
MJERE ZA OBRAZOVANJE ROMA NISU PRIORITET?
MJERE ZA OBRAZOVANJE ROMA NISU PRIORITET?
Autor: ROMI.HR

Portal srednja.hr objavio je analizu Nacrta prijedloga Akcijskog plana za provedbu Strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije, prema kojoj je iz Nacrta izbačeno 11 ciljeva iz Strategije, 12 je dodano mimo Strategije, a 2 su izmijenjena. Što se tiče mjera, od njih ukupno 340 izbačeno je 129, dodane su 22, a 71 je izmijenjena.

Hrvatski sabor je 17. listopada 2014. usvojio Strategiju obrazovanja, znanosti i tehnologije. Ona sadrži, između ostalog, cilj 6.6. koji se odnosi na osiguravanje podrške djeci i učenicima romske nacionalne manjine i obuhvaća pet mjera, a koji je izbačen iz novog Nacrta prijedloga Akcijskog plana.

Kako izvještava srednja.hr, u Nacrtu su preostale samo dvije mjere iz Strategije koje se odnose na Rome, a one su usmjerene na realiziranje dvogodišnjih programa integriranog predškolskog odgoja i obrazovanja za Rome te na otvaranje igraonica za vrtićku djecu u romskim naseljima.

Iako je Strategijom znanosti, obrazovanja i tehnologije bilo predviđena „izrada kurikuluma za nastavu romskog jezika i kulture“, ona sada predstavlja jednu od izbačenih mjera. Prijedlog je tog kurikuluma, prema kojem bi Romi napokon mogli ostvarivati pravo na obrazovanje na svom jeziku i pismu u okviru obrazovanja za pripadnike nacionalnih manjina, izrađen 2016. unutar Cjelovite kurikularne reforme, zajedno s ostalim predmetnim kurikulumima. Kako je kurikularna reforma zaustavljena, tako je i prijedlog Kurikuluma „Jezik i kultura romske nacionalne manjine“ prema modelu C ostao u ladici i čeka neko novo vrijeme i početak provedbe ovakvog oblika nastave za pripadnike romske nacionalne manjine, što druge manjine kontinuirano ostvaruju.

Podsjetimo i da je na snazi Nacionalna strategija za uključivanje Roma 2013.-2020. koja sadrži niz mjera, uključujući mjere iz područja obrazovanja. No, njezino je provođenje upitno s obzirom da je krajem 2015. istekao Akcijski plan za provođenje Nacionalne strategije za uključivanje Roma, s jasno naznačenim ciljevima i nositeljima, a novi takav plan za naredno razdoblje nije izrađen i usvojen.

Stoga nema niti izvješća o provođenju Nacionalne strategije, a posljednje koje je Vlada objavila je za 2014. godinu. Radi se o zastoju kada je riječ o ostvarivanju prava pripadnika romske nacionalne manjine u našoj zemlji, što može ostaviti veće posljedice jer radi se o izuzetno ranjivoj društvenoj grupi.

 
Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
Povratak na sve vijesti