Svjetski dan Roma, 8. travnja obilježava se u čast prvog Svjetskog kongresa Roma, održanog od 8. do 12. travnja 1971. godine u London, jednog od najvažnijih događaja u modernoj povijesti Roma. Od početka 1990-tih taj dan je poznat pod imenom Svjetski dan Roma i obilježava se u velikom dijelu romskih zajednica u svijetu, a zadnjih godina ovaj datum postaje prigoda da Europska komisija naglasi svoje stavove i aktivnosti na poboljšanju položaja Roma u Europi.
Svjetski dan Roma obilježen je u institucijama Europske unije. Uoči 8. travnja, prvi potpredsjednik Europske komisije, Frans Timmermans i članice i članovi Komisije odnosno povjerenici Johannes Hahn, Marianne Thyssen, Vĕra Jourová i Corina Creţu objavili su zajedničku izjavu. U svojoj izjavi, visoki dužnosnici Europske komisije su, pored ostalog, naveli:
"Danas slavimo romsku kulturu i pamtimo njihovu povijest, koja je stoljećima bila zamršen dio Europe. Unatoč tome što je najveća europska manjina, romske zajednice i dalje pate od raširene diskriminacije i marginalizacije. To ih sprječava u pristupu temeljnim pravima na obrazovanje, zapošljavanje. pristojan smještaj ili osnovne zdravstvene usluge.’’
U izjavi se također upozorava na opasnosti od anticiganizma te se naglašava: ‘’Anticiganizam je u sve većem porastu. Svjedoci smo, širenja govora mržnje i lažnih vijesti na internetu. Riječi vode mržnji, a mržnja dovodi do nasilja. Moramo biti oprezni da Romi ponovno ne postanu meta uznemiravanja i napada. Moramo učiti iz naše povijesti i moramo spriječiti rasplamsavanje vatre mržnje iz prošlosti. Da bismo to postigli, moramo čvrsto stajati uz naše temeljne vrijednosti. EU predstavlja društvo u kojem je jednak tretman stvarnost za sve manjine i u kojem se jednaka prava i mogućnosti daju romskim zajednicama kao i svima drugima. To smo mi.’’
Djelovanje država članica Europske unije u ovom području usmjerava se Okvirom EU-a za nacionalne strategije za integraciju Roma od 2011. godine, a dostupna si i značajna sredstva iz fondova EU za potporu integracije Roma.
Europska komisija naglašava kako prema njihovom mišljenju ovakav pristup odnosno strategija integracije Roma donosi plodove, osobito u području obrazovanja, ali također i upozorava kako svima još uvijek predstoji "dugo putovanje" koje na svom završetku treba osigurati da romske zajednice ispune svoj potencijal.
Povodom Svjetskog dana Roma Europska komisija pozvala je zemlje članice EU-a, kao i partnere s europskom perspektivom, da poštuju svoje obveze, jačaju borbu protiv diskriminacije i podupiru sudjelovanje i zastupljenost Roma u političkoj zastupljenosti i procesu donošenja odluka u politici, gospodarstvu i društvu u cijelini.
Međunarodni dan Roma je prilika da se pogleda što je učinjeno na razini Europske unije i na razini država članica na poboljšanju i ubrzavanju procesa uključivanja Roma.
Europska komisija ukazuje kako za zaustavljanje i prevladavanje poslijedica stoljeća marginalizacije Roma zahtijeva suradnju širom Europe. Političari, od nacionalne do lokalne razine, trebaju raditi na podizanju stupnja povjerenja između romskih i neromskih zajednica te, sukladno svojim mogućnostima, trebaju osiguravati da Romi uživaju ista prava i mogućnosti kao i drugi građani Europske unije.
I politička grupacija Europske pučke stranke (EPP), najveća grupacija u 8. sazivu Europskog parlamenta posebnom izjavom obilježila je Svjetski dan Roma.
U svojoj izjavi europski pučani, predvođeni Manfredom Weberom, predsjednikom skupine EPP i zastupnicom Líviom Járókom, jednom od potpredsjednica Europskog parlamenta i prvom osobom romskog podrijetla na toj visokoj dužnosti u Europskom parlamentu, naglašavaju: “Romi su dio europske kulturne baštine i vrijednosti i doprinijeli su kulturnom bogatstvu, raznolikosti, gospodarstvu i zajedničkoj povijesti EU. 8. travnja slavimo povijest i kulturu Roma i podižemo svijest o situaciji romskog naroda. Grupa europskih pučana, kao i do sada, posvećena je daljnjem napretku u uključivanju Roma i nastavit ćemo to činiti s obzirom na strategiju uključivanja Roma u EU nakon 2020.“, zaključio je Manfred Weber.
Na zahtjev Lívie Járóke, Europski parlament službeno je prvi put u povijesti na jednoj od svojih zgrada istakao romsku zastavu u čast Svjetskog dana Roma. Gospođa Járóka istaknula je važnost podizanja svijesti o lošim životnim uvjetima i položaju Roma u EU i širom svijeta: „Nacionalne strategije za Rome nisu dostigle očekivane ciljeve koje je postavio Europski parlament. Još uvijek je ograničeno sudjelovanje lokalnih dionika, nedovoljno praćenje i ograničeni napredak u strukturnim promjenama u područjima obrazovanja, zapošljavanja, stanovanja, zdravstva, digitalizacije, poljoprivrede i anticiganizma. Smjer je dobar, ali tempo je prespor. Europska komisija i države članice moraju poduzeti ciljane mjere”, naglasila je Lívia Járóka.