U nedjelju, 5. srpnja 2020. godine održavaju se izbori za zastupnike u Hrvatskom saboru. Pozivamo sve hrvatske građane da izvrše svoju građansku dužnost.
Ako želiš bolje, izađi na izbore i IZBORI SE!
Izbore za zastupnike u Hrvatskom saboru raspisao je, sukladno ovlastima iz Ustava, predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović, nakon što je na prijedlog vladajućih Hrvatski sabor donio odluku o samoraspuštanju.
Na ovim izborima svi hrvatski državljani biraju ukupno 151 zastupnicu i zastupnika u Hrvatski sabor i to po 14 zastupnika u 10 izbornih jedinica u Republici Hrvatskoj, 3 zastupnika u XI. izbornoj jedinici za birače koji žive izvan Republike Hrvatske i 8 zastupnika nacionalnih manjina u XII. izbornoj jedinici za pripadnice i pripadnike nacionalnih manjina.
Rok za predaju kandidatura za izbor zastupnika u Hrvatskom saboru bio je 16. lipnja 2020. godine. Prihvaćeno je ukupno 192 lista u izbornim jedinicama I. – XI. što je za oko 8 % više nego na parlamentarnim izborima 2016. godine kada je bilo 177. lista. Ukupni broj kandidata na svim listama kandidata za Hrvatski sabor je 2.669, tj. 18.7 kandidata na jedno mjesto u Hrvatskom saboru, pa se čini kako je posao saborskog zastupnika jedan od najpoželjnijih poslova u Hrvatskoj. Prosječna dob kandidata je 48,6 godina, najmlađi je rođen 2002. godine i tek je punoljetan, a najstariji je rođen 1929. i ima 91 godinu.
Od ukupno 192 potvrđene liste gotovo polovicu tj. 95 lista čine samostalne stranačke liste, 92 liste koalicija stranaka čine gotovo 48%, a preostalih pet neovisnih lista čini 2,6 % od ukupnog broja potvrđenih lista koje sudjeluju u izborima. Čak 69 stranaka ima liste u svih 11 izbornih jedinica u kojima su dominantni oblik kandidiranja upravo političke stranke.
Spolna zastupljenost kandidatkinja i kandidata je zadovoljena pri sastavljanju 153 od ukupno 192 liste tj. u gotovo 80% slučajeva, a preostalih 39 lista ne zadovoljava spolnu kvotu od 60:40. Od toga 37 lista ne zadovoljava kvotu zastupljenosti žena, a dvije liste nemaju dovoljnu zastupljenost muškaraca. Od ukupno 2.669 osoba koje su kandidirane 41% su žene, a 58% muškarci, prema informacijama koje je na konferenciji za tisak iznio Đuro Sessa, predsjednik Državnog izbornog povjerenstva.
Zanimljivo je kako značajno varira ponuda tj. broj lista između kojih birači mogu birati u raznim izbornim jedinicama, pa tako u V. izbornoj jedinici izbor je između 13 lista dok po mogućnosti izbora VII. izborna jedinica sa čak 22 liste.
Izbori se provode i u XII. izbornoj jedinici namijenjenoj pripadnicima 22 nacionalne manjine. Na žalost, u slučaju ove izborne jedinice, koja je podijeljena u pet jedinica, u dvije jedinice neće biti omogućen izbor između više kandidata već je samo jedan kandidat za zastupnika talijanske i za zastupnika mađarske nacionalne manjine, pa će biti dovoljan samo jedan glas da budu izabrani zastupnici talijanske i mađarske nacionalne manjine u Hrvatskom saboru.
U slučaju srpske nacionalne manjine za tri zastupnička mjesta kandidirano je šest kandidata, što je najmanji broj do sada, a za zastupnika češke i slovačke nacionalne manjine kandidiran je samo jedan kandidat iz reda češke i jedan iz reda slovačke nacionalne manjine.
Ukupno u XII. izbornoj jedinici kandidirana je ukupno 21 osoba na 8 mjesta tj. 2,6 kandidata na jedno mjesto. Spolna zastupljenost kandidatkinja i kandidata za zastupnice i zastupnike nacionalnih manjina u Hrvatskom saboru drastično odudara od nacionalnog prosjeka obzirom da su kandidirane samo dvije kandidatkinje tj. manje od 10% od ukupno 21 kandidirane osobe dok je nacionalni prosjek na ovim izborima 41% žena. U čak tri od pet izbornih jedinica unutar XII. izborne jedinice nema ni jedne kandidatkinje.
Jedine dvije jedinice unutar XII. izborne jedinice koje imaju nešto veći broj kandidata i tako drastično ne odudaraju od statističkih podataka o općim izbornim listama u 11 izbornih jedinica su izborna jedinica u kojoj zajedno jednog zastupnika biraju pripadnici albanske, bošnjačke, crnogorske, makedonske i slovenske nacionalne manjine gdje ima čak 7 kandidata.
U izbornoj jedinici u kojoj jednog zastupnika bira austrijska, bugarska, njemačka, poljska, romska, rumunjska, rusinska, ruska, turska, ukrajinska, vlaška i židovska nacionalna manjina predložena su 4 kandidata.
Pripadnik je turske nacionalne manjine, rođen je 10. siječnja 1965. godine i živi u Zagrebu. Ovo mu je prva kandidatura za zastupnika u Hrvatskom.
Pripadnik je njemačke nacionalne manjine, rođen je 3. siječnja 1969. godine i živi u Zagrebu. Bio je kandidat na izborima za zastupnika u Hrvatskom saboru 2015. i 2016. godine.
Pripadnik je romske nacionalne manjine, rođen je 15. ožujka 1974. godine i živi u mjestu Molve u Koprivničko-križevačkoj županiji. Ovo mu je prva kandidatura za zastupnika u Hrvatskom saboru.
Pripadnik je romske nacionalne manjine, rođen je 14. veljače 1960. godine i živi u Zagrebu. Bio je kandidat na izborima za zastupnika u Hrvatskom saboru 2012., 2015. i 2016. godine.
Pozivamo pripadnike romske i drugih nacionalnih manjina, kao i sve građane Republike Hrvatske s pravom glasa na ovim izborima za zastupnike u Hrvatskom saboru da iziđu na izbore i podrže one koji zaslužuju da iz zastupaju u Hrvatskom saboru u narednom mandatu.