Svjetski dan slobode medija obilježen je 3. svibnja širom svijeta. Ovaj Dan se obilježava već dvadeset šestu godinu za redom, a ustanovila ga je Opća skupštine Ujedinjenih naroda. Za datum obilježavanja odabran je datum usvajanja Deklaracije, koju je sastavila skupina afričkih novinara 1991. godine u Windhoeku, u Namibiji. Deklaracija iz Windhoeka je skup izjava o principima slobodnih medija s ciljem zaštitite temeljnih prava slobodnog tiska.
Ovogodišnje obilježavanja Svjetskog dana slobode medija, koju su organizirali UNESCO, Komisija Afričke unije i Vlada Etiopije, je održano u Addis Abebi, u sjedištu Afričke unije od 1. do 3. svibnja. Tema je bila ,,Mediji za demokraciju: novinarstvo i izbori u vrijeme dezinformacija“, a fokus je bio na trenutnim izazovima s kojima se mediji suočavaju vezano za izbore, kao i ulozi i doprinosu medija u procesima održanja mira i pomirenja. Tijekom obilježavanja ovog Dana, glavna direktorka UNESCO-a, Audrey Azoulay, uručila je nagradu Guillermo Cano reporterima Reutersa, Wa Lone i Kyaw Soe Oo, za izniman doprinos obrani slobode medija.
Povodom 26. obljetnice Svjetskog dana slobode medija, glavni tajnik Ujedinjenih naroda, Antonio Guterres, je izjavio: ,,Nijedna demokracija nije potpuna bez pristupa transparentnim i pouzdanim informacijama. Pristup transparentnim i pouzdanim informacijama je kamen temeljac za izgradnju poštenih i nepristranih institucija. On čini lidere odgovornima i utiče na njih da govore istinu dok su na vlasti."
Svjetski dan slobode medija je ujedno i prilika da se podsjeti na temeljna načela slobode medija, procijeni stanje slobode medija u cijelom svijetu i odaju počasti novinarima koji su izgubili živote na dužnosti.
U ovogodišnjem Svjetskom indeksu slobode medija Hrvatska se našla na 64. poziciji, što predstavlja mali napredak u odnosu na prethodnu godinu. Napredak Hrvatske se mjeri u decimalama (0.03) i taj napredak je posljedica nazadovanja drugih zemalja na listi. Od članica EU iza Hrvatske su samo Grčka (65. mjesto), Mađarska (87. mjesto) i Bugarska (111. mjesto). Na samom vrhu ljestvice se tradicionalno našla Norveška, a odmah ispod nje su Finska, koja je napredovala za dva mjesta i Švedska, čiji je pozicija opala za jedno mjesto.
Sloboda medija, ili njen izostanak, pokazatelj je zdravlja demokracije u pojedinoj zemlji.