U utorak, 6. studenog 2018. godine, u Hrvatskom saboru je predstavljen Projekt ,,Jednaka prava - jednake plaće - jednake mirovine”. Cilj ovog Projekta je, kako je definirano Projektom, širenje opsega provođenja akcija i zakonskih standarda rodne ravnopravnosti s ciljem dostizanja rodne ravnopravnosti i sprječavanja siromaštva u Hrvatskoj. Nositeljica ovog europskog Projekta je Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, Višnja Ljubičić, a Projekt se provodi od 1. listopada 2018. do 30. rujna 2020. godine. Projekt financira Europska unija, a ukupna vrijednost Projekta je 468,510.20 eura.
Na svečanosti povodom početka Projekta prisutnima su se obratili Višnja Ljubičić, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, Marko Krištof, ravnatelj Državnog zavoda za statistiku, Branka Ramljak, državna tajnica u Ministarstvu znanosti i obrazovanja, Katica Prpić, državna tajnica u Ministarstvu uprave, Irena Petrijevčanin Vuksanović, izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora i Renata Margetić Urlić, izaslanica predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović.
Predstavnici partnera na Projektu koji su s prisutnima podijelili svoja uvjerenja i očekivanja su Josip Šipić, stručni suradnik u Institutu za društvena istraživanja u Zagrebu, Anamarija Tkalčec, koordinatorica u CESI-Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje, Mia Škarica, pravna savjetnica u Sindikatu umirovljenika Hrvatske, te Hildegard Van Hove, koordinatorica u Institutu za ravnopravnost muškaraca i žena iz Belgije.
Projekt ,,Jednaka prava - jednake plaće - jednake mirovine” se bavi temom rodne nejednakosti u plaćama i mirovinama, što za posljedicu ima socijalnu i ekonomsku nesigurnost za žene.
,,Projektom želimo izgraditi standarde, mjere i akcije koje će pridonijeti podizanju svijesti o problemu jaza u plaćama i mirovinama između muškaraca i žena sa ciljem smanjivanja rizika od siromaštva posebice za žene. Ciljana skupina su nam predstavnici vlasti, javnih i privatnih kompanija, sindikata, ali i naši mladi.“ naglasila je Višnja Ljubičić, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova.
Projekt obuhvaća četiri faze i to su dubinsko istraživanje na nacionalnoj razini, izrada edukacijskih programa, izrada nacionalnog zakonodavnog okvira za jednake plaće i mirovine u Republici Hrvatskoj i povećanje vidljivosti teme kroz organiziranje nacionalnih kampanja, izrade videa, publiciranja izvješća istraživanja i objavljivanjem članaka u Glasilu Sindikata umirovljenika.
Mnogo pokazatelja ukazuje na neravnopravnost žena na tržištu rada. Prema podacima prikupljenim tokom 2015. godine, koje je objavio DZS, prosječna bruto plaća u Hrvatskoj je iznosila 7.946 kn , pri čemu su žene u prosjeku zarađivale 7.471 kn, a muškarci 8.422 kn. To znači da je prosječni udio žene u prosječnoj plaći muškarca iznosio 88.7%. Navedeni podaci pokazuju kako muškarci u prosjeku na godišnjoj razini zarade 11.412 kn više nego žene, odnosno zarade 1.47 prosječne hrvatske bruto plaće više.
Razloge za ovako statistiku pravobraniteljica vidi u većoj zastupljenosti žena na hijerarhijski nižim pozicijama, koja je posljedica tradicionalnih rodnih predrasuda i stereotipa kao i rodne diskriminacije, zatim kućanskim poslovima i brizi o obitelji i u omalovažavanju rada koje žene obavljaju.
Kada je riječ o mirovinama, jaz u mirovinama je prema mišljenju pravobraniteljice Ljubičić izravno povezan s postojećim jazom u plaćama, a doprinosi mu i postojeći sustav izračuna mirovina. Naime, od 1. 1. 1999. godine u izračun mirovina ulazi cjelokupan staž (uključujući i vrijeme provedeno na rodiljnom i/ili roditeljskom dopustu), što će žene koje su rodile dovesti u nepovoljniji položaj. Osim toga, razlike u mirovinama odražavaju i segregaciju na tržištu rada te ukazuju na veći postotak žena koje rade nepuno radno vrijeme, za nižu satnicu, uz prekide u radnom odnosu i sa manjim brojem godina radnog staža zbog neplaćenog rada koji obavljaju kao majke i njegovateljice u svojim obiteljima.
Partneri na ovom Projekta su Institut za društvena istraživanja u Zagrebu, CESI - Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje, Sindikat umirovljenika Hrvatske i Institut za ravnopravnost muškaraca i žena iz Belgije.
Projekt se realizira uz potporu velikog broja državnih tijela kao što su Ministarstvo rada i mirovinskog sustava, Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Ministarstvo uprave, Državni zavod za statistiku.
Program je upotpunio i performans ,,Jučer, danas, sutra“, u kom je dvoje djece kroz svoje glumačke sposobnosti prikazalo razlike između muškaraca i žena od rođenja do mirovine.