Print
10. 5. 2019.
ROMI NA BALKANU OBILJEŽILI SVOJ DAN
ROMI NA BALKANU OBILJEŽILI SVOJ DAN

Svjetski dan Roma obilježen je širom Balkana, odnosno u području na kojem živi najveći broj Roma u Europi. Bila je to prilika za predstavnike vlada balkanskih država kao i predstavnike međunarodne zajednice da istaknu dosadašnje rezultate u poboljšanju položaja Roma.

Autor: Miloš Kuzmanović

Romi imaju jednaka prava kao i ostalo stanovništvo, ali ne trebaju zaboraviti svoje podrijetlo, već treba da se obrazuju i da njeguju svoju tradiciju i kulturu, naglasio je Zoran Đorđević, ministar za rad u Vladi Srbije povodom obilježavanja Svjetskog dana Roma.

Đorđević je naveo da EU u svojim analizama ocjenjuje da je Srbija dobar primjer kako se treba odnositi prema pripadnicima svih nacionalnih manjina.

Bitnu ulogu za unapređenje i zaštitu njihovog položaja ima i Nacionalni savjet romske nacionalne manjine u Srbiji koji odlučuje o pitanjima koja su suštinski važna za tu zajednicu, izjavio je Branko Ružić, Ministar državne uprave i lokalne samouprave u Vladi Srbije.

Sem Fabrizi, šef Delegacije EU u Srbiji, naglasio je da je dosadašnja pomoć EU u uključivanju Roma u Srbiji 11,4 milijuna eura, a plan je da se u narednom periodu ona poveća.

Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je povodom Međunarodnog dana Roma da je Vlada Srbije posvećena unapređenju položaja romske manjine u zemlji.

"Svjetski dan Roma podsjeća nas na važnost stvaranja jednakih uvjeta za obrazovanje, zapošljavanje i kvaliteta života svih pripadnika romske manjine u Srbiji", navodi se u čestitki premijerke. 

Zаštitnik grаđаnа u Srbiji Zorаn Pаšаlić skrenuo je pažnju je da su Romi najbrojnija manjinska zajednica u Europi, ali da su i dalje u najvećoj mjeri diskriminirana i marginalizirana društvena grupa.

Prema Specijalnom izvješću o položaju Roma u BiH, koji je pripremila Institucija Ombudsmana za ljudska prava BiH uz podršku OSCE-a u BiH prema popisu iz 2013. godine živi blizu 50 hiljada Roma, dok mnoga izvješća pokazuju da ih ima i više.

Predsjednik Međunarodnog centra za mir (IPC) Ibrahim Spahić, povodom Međunarodnog dana Roma, kao inicijator Zakona o pravima predstavnika nacionalnih manjina koji je usvojen u Parlamentarnoj skupštini BiH uputio je apel bosanskohercegovačkim institucijama da se posvete na novi način rješavanju položaja Roma u BiH.

Spahić smatra da obrazovanje, zapošljavanje, kulturna i jezička politika u BiH trebaju biti u središtu svih aktivnosti institucija jer to nije samo pitanje uključivanja Roma, već i pitanje poštovanja ljudskih prava i sloboda.

Danas se konvencije Europe i Deklaracije o ljudskim pravima u modernim društvima trebaju direktno primjenjivati i poštivati. To znači da se odgovorno i efikasno osiguraju svi uvjeti za poboljšanje položaja Roma u BiH, kaže Spasić.

Predsjednik Međunarodnog centra za mir je najavio da će organizirati međunarodnu konferenciju o položaju manjina u BiH i Europi na jesen ove godine, saopćeno je iz IPC-a.

Iako je danas Svjetski dan Roma, većina romskih porodica koje smo zatekli u sarajevskom naselju Gorica nije obilježavala ni slavila ovaj praznik. Stanovnici ovog sarajevskog naselja se žale da su njihova prava ugrožena, da nisu jednaki s drugim narodima u BiH i da o njima nitko ne vodi brigu.

Iako je  u proteklih nekoliko godina napravljen određeni napredak u cilju poboljšanja položaja romske populacije, romska zajednica u BiH se i dalje suočava s brojnim preprekama u pristupu svojim pravima i trajnim rješenjima što je posljedica dugogodišnje marginaliziranosti i isključenosti iz društvenog života, navode ombudsmani u BiH.

Ombudsmani preporučuju da je neophodno i dalje, aktivno i sistemski djelovati u cilju poboljšanja položaja Roma u oblasti zapošljavanja, stambenog zbrinjavanja, zdravstvene zaštite, obrazovanja i svih oblika uključenosti u društvene, socijalne, kulturne i političke tokove života.

Od izuzetne važnosti je i samoorganiziranje Roma, njihov rad u lokalnim zajednicama i prezentacija pozivnih praksi. Kroz razne oblike udruživanja moguće je utjecati na sliku koja se u javnosti, neopravdano, u negativnom kontekstu veže za Rome - kazali su u saopćenju ombudsmani BiH Nives Jukić, Ljubinko Mitrović i Jasminka Džumhur.

Prema Popisu stanovništva iz 2013. godine u Bosni i Hercegovini živi 12.583 Roma, od čega njih 10.036 živi u Federaciji BiH, 2.057 u Republici Srpskoj i 490 u Distriktu Brčko.

Međunarodni dan Roma, dan proslave romske kulture i podizanja svijesti o problemima s kojima se oni suočavaju, obilježen je u Dnevnom centru "Defendologija" u Crnoj Gori.

Korisnici Dnevnog centra "Defendologija", u okviru kreativne radionice, govorili su o romskoj kulturi, značenju romske zastave kao simbola migracija kroz historiju, simbola napretka i pokreta, te su ovaj dan proveli u plesu i muzici.