Svjetski dan slobode tiska obilježava se 3. svibnja. Ovaj dan je prilika da se pohvale medijske slobode, procijeni stanje i položaj medija u zemlji i svijetu, da se ukaže na važnost obrane neovisnosti medija, kao i da se oda počast novinarima koji su izgubili živote radeći svoj posao diljem svijeta.
Ove godine, Svjetski dan slobode tiska, 3. svibanj, obilježava se samo tri dana nakon što je u Kabulu u Afganistanu poginulo osam novinara koji su izvještavali o terorističkom napadu, kao žrtve napada koji je bio planski usmjeren upravo na novinare koji su izvještavali s mjesta prethodnog terorističkog napada na djecu. Strašan je to podsjetnik na činjenicu kako su novinari i mediji u mnogim područjima meta napada s ciljem da se zaustavi sloboda informiranja.
Današnji Svjetski dan slobode tiska dobra je prilika da se podsjetimo koliko su medijske slobode važne i kako bez slobodnog tiska nema demokratičnog i slobodnog društva.
U najnovijem izvještaju, u dijelu koji se odnosi na Hrvatsku, međunarodna organizacija Reporteri bez granica (RSF) bilježe napredak u slobodi tiska. U tablici zemalja prema ostvarenog razini slobode tiska Hrvatska nalazi na 69. mjestu od ukupno 180 promatranih zemalja, što je napredak od pet mjesta u odnosu na prethodnu godinu. Također, RSF pohvaljuje rad državnih tijela koja su u proteklih godinu dana više radili na otkrivanju i procesuiranju onih koji novinarima prijete ili im na drugi način ugrožavaju sigurnost. Međutim, u izvještaju se upozorava da država vrši veliki pritisak na HRT, te da interesne grupe pokušavaju utjecati na HRT-ovu uređivačku politiku i unutarnju organizaciju.
Sindikat novinara Hrvatske (SNH) u svom priopćenju povodom Svjetskog dana slobode tiska podsjeća na loš položaj novinara u društvu, ne samo zbog pritisaka koje trpe, već naglašava i kako su novinari često potplaćeni, da rijetko imaju ugovore o radu na neodređeno vrijeme, i da se zbog straha za posao ne mogu baviti istraživačkim novinarstvom. "Premalo je istraživačkog novinarstva, a previše površnog i tračerskog, za što najveću krivnju snose glavni urednici koji su, zbog negativne selekcije, izgubili odgovornost prema novinarima i novinarstvu i sve češće su produžena ruka vlasnika. Ne možemo imati slobodne medije i kvalitetno informiranje ako se zanemaruju profesionalci koji trebaju izvještavati, istraživati i informirati javnost", navodi se u priopćenju.
U izrazito nepovoljnom položaju, posebno zadnjih nekoliko godina, su neovisni mediji. Odlukama na političkoj razini ograničena su i smanjena sredstva kojima je ovaj društveno iznimno važan segment javnog informiranja podržavan, što je rezultiralo produbljivanjem teških okolnosti u kojima nezavisni mediji djeluju.
Joseph Pulitzer, čije ime nosi i najprestižnija nagrada u novinarstvu, davno je rekao da se "novinar uvijek mora boriti za napredak i promjene, nikada tolerirati nepravdu i korupciju, uvijek se boriti protiv podilaženja svih vrsta, stalno oponirati privilegiranima i javnim pronevjeriteljima, uvijek suosjećati sa siromašnima, uvijek podupirati javno dobro, nikada ne biti zadovoljan samo objavljivanjem vijesti, uvijek biti posve neovisan i ne bojati se napasti zlo".
Redakcija Portala ROMI.HR čestita svim medijima u zemlji i svijetu Svjetski dan slobode medija.