Učenica prvog razreda Ekonomsko-birotehničke škole na Putanici u Zadru žigosana je u školi za vrijeme sata hrvatskog jezika. Niti ravnatelj niti bilo tko od osoblja škole nisu pozvali ni Hitnu pomoć ni policiju. Ministarstvo znanosti i obrazovanja uputilo je u školu prosvjetnu inspekciju, a Državnom odvjetništvu za mladež je podnijeta kaznena prijava protiv dječaka koji je nanio tjelesne ozljede.
Petnaestogodišnjak iz Zadra je, u toku nastave, upaljačem tjelesno ozlijedio učenicu istog razreda, utisnuvši joj slovo U na ruci i kasnije je isto ponovio, nanijevši dječaku ozlijede na vratu. Ozlijeđena djevojčica je izjavila : ,,Sjedio je iza mene u klupi i nekakvim mi je vrućim predmetom pritisnuo desnu ruku i napravio mi opeklinu u obliku slova ‘U’. Imam još jednu na ruci jer me opekao više puta, te je isto tako opekao još jednog dečka koji je sjedio do mene u klupi. Nakon što me opekao rekao mi je: ‘Sad imaš tetovažu i možeš se hvaliti da si ustaša“. „Isprva nisam smjela reći profesorici što se dogodilo jer mi je jedna cura iz razreda zaprijetila da će me ozlijediti i objesiti ako ikome kažem jer se to radi drukerima. No kad smo došli na sat tjelesnog odgoja, tamo sam bila u odjeći kratkih rukava i profesorica je primijetila kako imam opeklinu na ruci te me upitala što je bilo. Tada sam rekla što se dogodilo te nas je sve skupa poslala pedagoginji koja mi je namazala ruku i nazvala razrednicu“.
Na pitanje ozlijeđene djevojčice zašto je to uradio, dječak je odgovorio da je to napravio jer mu je "bilo dosadno te da mu je to zezancija". Petnaestogodišnjakinja je dodala: ,,Loše mi je u toj školi, nije lijepo živjeti u takvom okruženju gdje nitko ne vidi problem“.
Adem Shala, otac žigosane djevojčice je izrazio čuđenje da nitko iz škole nije zvao policiju ili Hitnu pomoć, te je istakao: „Riječ je o dvoje učenika koji su ozlijeđeni užarenim predmetom i kojima je rečeno da su ustaše. Imao sam već slučaj da je starija kći, koja je također išla u ovu školu, s nastave došla krvava kući. Ni tada nitko nije zvao policiju ni Hitnu. Problem je u cijeloj školi. Zašto ne zovu Hitnu pomoć ili ne prijave policiji kad se dogode ovakve stvari? Ne razumijem što se događa u školi”. On je dodao i kako je prethodno dječak počinitelj iznuđivao novac, točnije, tražio 10 kuna prijeteći da će djevojčici zapaliti jaknu. Ona mu je ih je dala, no on joj je jaknu ipak pripalio.
Upitan o toku istrage, otac žigosane djevojčice je izjavio da je zadovoljan radom policije koja je odradila veliki posao ali da nije zadovoljan ravnateljem škole jer kako kaže: ,, Govori neistine po medijima, skriva predmete, ublažava stvari, kao što je rekao da je to dječja igra, pa je rekao da se obitelj dogovorila da se ne zove policija, što nije istina.“
Otac djevojčice je napomenuo da se dogodila nova prijetnja, da je zvao ravnatelja, pedagoginju i razrednicu više puta na telefon i da se nitko nije javio.
Ravnatelj zadarske Ekonomsko-birotehničke škole koju djeca pohađaju, Jozo Dragić, je izjavio kako se ,,takvi mali incidenti“ događaju zadnjih godina od kad su se ,,počeli direktno upisivati učenici s raznim teškoćama“, te je dodao: “Imamo dosta učenika s posebnim programima, uvjetima i eto, takvi mali incidenti se događaju. Počinitelj je to učinio sa zagrijanim upaljačem, ne daj Bože nečim baš za žigosanje… Obični zagrijani upaljač je naslonio jednoj učenici na rame i jednom učeniku na vrat. Ja sam njemu odmah pojasnio da će biti sankcioniran po pravilniku, a učenici su inzistirali da im ne treba liječnička pomoć niti ne daj Bože policija, nego su se vratili u razred”.
Nakon nemilih događaja osude nasilničkog ponašanja dječaka, ali i neprimjerenog postupanja ravnatelja i zaposlenika dolaze od mnogih predstavnika vlasti, te stručnjaka iz različitih područja. Ministrica znanosti, obrazovanja, Blaženka Divjak je povodom postupanja ravnatelja izjavila : “Izjave ravnatelja u Zadru o slučaju vršnjačkog nasilja u školi smatram u potpunosti neprimjerenima. Posebno jer je odgovoran za zakonitost rada i stručni rad školske ustanove. Oštro osuđujem sve izjave kojima se grubo diskriminira učenike u odnosu na program koji pohađaju. U našem sustavu svi učenici su jednakovrijedni i jednakopravni, a ravnatelji su dužni takav sustav čuvati i osnaživati”. Komentirajući tok istrage ona je istakla: ,,Do sada je u nadzoru koji traje nedvojbeno utvrđeno da postoje propusti i nepravilnosti u radu ravnatelja, kao stručnog i poslovodnog voditelja Škole, no tek će se po konačno utvrđenom stanju moći utvrditi opseg i težina nepravilnosti, a prema čemu će se postupati u skladu s propisima i ovlastima. Očekujemo da će u prvoj polovici sljedećeg tjedna biti okončan nadzor te će biti poznati svi detalji slučaja.“
Ministrica demografije, obitelji, mladih i socijalne politike Nada Murganić je upozorila da se radi o jednom "ružnom i nasilničkom odnosu prema kolegici u razredu koji govori o tome da je potrebno voditi računa da se ne odgaja mlada generacija nasilnika koja će svoje partnerske odnose rješavati na nasilan način. Dodala je još i : ,,Ovo je kompleksan slučaj i vrlo ga je teško rješavati kada već dođe u fazu da je izvršen zločin i teško je sanirati štetu kada dođe u fazu da je žrtva stradala i da nasilnika kažnjavamo. Važno je educirati i žrtvu, a to je da mlada djevojka prepozna nasilnika i nasilničko ponašanje, da kod nekih njegovih gesta na vrijeme uoči da je to nešto što ne smije tolerirati i dozvoliti i mora ga već tada signalizirati, upozoriti ili prijaviti. U mladoj dobi djecu treba učiti nenasilnom ponašanju“. Naglasila je da nije dovoljan rad državnih tijela kako bi se spriječili ovakvi događaji već da: "Trebamo puno ranije uočiti probleme i svi skupa puno ranije raditi kao društvo. Svi mi činimo društvo i možemo kreirati i utjecati na ovakvo ponašanje“.
Na slučaj žigosanja se osvrnuo i predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković koji kaže kako je, kao i svi drugi, više nego zgrožen takvom vrstom vršnjačkoga nasilja. ,,Mislim da moramo jačati naš obrazovni sustav, osuđujem takvo ponašanje, očekujem da nadležna tijela, prije svega policija, ispitaju točno o čemu se radi i ako se utvrdi odgovornost, ona postoji i za maloljetnike. Međutim, očito je da moramo puno više uložiti u pedagogiju, u odgoj i obrazovanje, u jedno pristojno i civilizirano ponašanje, pogotovo tijekom nastave. Ovo je nedopustivo i tu je važna uloga i profesora i ravnatelja ali i roditelja. Svi skupa u cijelom društvu moramo napraviti korak više, poručio je premijer dodavši kako je svako nasilje, a pogotovo vršnjačko, nedopustivo.
Pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević je izjavila: ,,Škole trebaju biti sigurno mjesto za svako dijete, mjesto "nulte tolerancije" na nasilje i zato su dužne sprečavati pojavu nasilja kontinuiranim preventivnim aktivnostima koje obuhvaćaju rad s djecom, njihovim roditeljima i učiteljima.“
Žigosanje djevojčice je osudila i zastupnica albanske nacionalne manjine u Hrvatskoj Ermina Lekaj Prljaskaj i tom prilikom je istakla: ,,Osuđujem svako nasilje, a osobito nasilje nad najranjivijim skupinama našeg društva – djecom i ženama Takav tip devijantnog ponašanja treba biti označen neprihvatljivim u svakom civiliziranom društvu“. Ona je dodala: ,,Otac ozlijeđene 15-godišnje djevojke, našao je dovoljno građanske i osobne hrabrosti da progovori o nasilju koje se dogodilo nad njegovom kćerkom, ali je također upozorio da je i njegova starija kćerka ranije bila napadnuta. Saznanja o ovim šokantnim događajima izazvala su duboku zabrinutost kod pripadnika svih nacionalnih manjina u Hrvatskoj”.
Nekoliko dana nakon incidenta neki mediji su objavili fotografiju žigosane djevojčice, preuzetih sa njenog profila na društvenoj mreži Facebook, na kojima djevojčica pozira u majici sa ustaškim obilježjima. Njezin tata tada je objasnio kako je 15-godišnjakinja tu majicu kupila tijekom ekskurzije u Vukovaru. On dodatno tvrdi kako su upravo profesori sugerirali učenicima da kupe majice s ustaškim znakom jer prihod od prodaje ide za pomoć Vukovaru. Pored ove fotografije pojavila se i fotografija prepiske učenika na društvenoj mreži u kojoj žigosanu djevojčicu nazivaju pogrdnim imenima, vrijeđaju je i prijete joj.
Ovaj tjedan je stigao i izvještaj o inspekcijskom nadzoru škole u Zadru. Povodom ovog izvještaja ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak je izjavila: ,,Prosvjetna inspekcija nas je izvijestila o rezultatima nadzora u Ekonomsko-birotehničkoj i trgovačkoj školi Zadar. S obzirom na utvrđeno stanje, školskom odboru upućen je prijedlog za razrješenje ravnatelja, dok je za dva zaposlenika predloženo izdavanje pisanog upozorenja uz mogućnost otkaza ugovora o radu. Inspekcijskim nadzorom utvrđene su i druge nepravilnosti u radu ustanove zbog čega je škola dobila novčanu kaznu, a izrečene su joj i naredbe za ispravljanje propusta i nepravilnosti“.