Zanimljivosti ROMI.HR

/
Print - PRVA KNJIGA O ROMIMA U PRVOME SVJETSKOM RATU U HRVATSKOJ

ROMI U PRVOME SVJETSKOM RATU

22. 12. 2016.
PRVA KNJIGA O ROMIMA U PRVOME SVJETSKOM RATU U HRVATSKOJ
Foto/Muzej romske kulture u Beogradu
PRVA KNJIGA O ROMIMA U PRVOME SVJETSKOM RATU U HRVATSKOJ
Autorica: Bibijana Papo

U izdanju Romskoga nacionalnog vijeća, u prosincu 2015. objavljena je znanstvena knjiga Romi u Prvome svjetskom ratu u Hrvatskoj 1914. – 1918. autora dr. sc. Danijela Vojaka.

Knjiga je rezultat nastavka Vojakova istraživanja i predstavlja logičan slijed nakon objave njegove prijašnje knjige U predvečerje rata: Romi u Hrvatskoj 1918. – 1941. (2013.). Temelji se na analizi arhivskih izvora pohranjenih u Hrvatskome državnom arhivu, Arhivu HAZU-a, Državnom arhivu u Osijeku te analizi literature i većeg broja novina i časopisa iz razdoblja Prvoga svjetskog rata.

Glavno poglavlje u knjizi pod nazivom „Romi u Hrvatskoj i Slavoniji tijekom Prvoga svjetskog rata“, donosi demografski osvrt na položaj Roma u Hrvatskoj uoči Prvoga svjetskog rata i analizu društveno-ekonomskog položaja Roma u Hrvatskoj u Prvome svjetskom ratu.

Autor iznosi dosad neobjavljene podatke o Romima u austrougarskoj vojsci koji su, kao i ostale etničke grupe, morali podnositi jednake terete i obveze koje su došle s Prvim svjetskim ratom.

Knjiga pridonosi stvaranju slike i o zdravstvenom položaju Roma, zatim svakodnevnom životu Roma te o odnosu Roma prema zelenom kaderu.

S obzirom na to da su europski i hrvatski književnici često pisali o Romima u svojim novelama, romanima, dramama i poeziji, od Mikše Pelegrinovića, Augusta Šenoe, Josipa Kozarca do Miroslava Krleže, koji je uveo lik Roma dezertera u noveli Tri domobrana iz zbirke Hrvatski bog Mars, poseban dio knjige posvećen je pregledu književnih djela u kojima se opisuje položaj Roma tijekom Prvoga svjetskog rata.

Autor u knjizi zaključuje da su se za vrijeme Prvoga svjetskog rata predrasude i stereotipi o Romima održavali u hrvatskoj javnosti, a upravo je takva percepcija Roma od strane većinskog stanovništva povezana s onime što je započeto dvadesetak godina poslije, a to je progon Roma u Drugome svjetskom ratu.

 
Povratak na zanimljivosti