Dan nacionalne himne obilježava se svake godine 3. ožujka. Tradicija obilježavanja ovog dana potječe iz SAD-a. Prilika je to da istražite povijest nastanka vaše himne i naučite više o povijesti vaše nacije.
Službena himna Roma je Đelem, Đelem. Pjesma je to koju je skladao Žarko Jovanović, Rom iz Srbije koji je djelovao diljem Europe i svijeta. Aleksandar Petrović ju je koristio kao glavnu glazbenu numeru za film crnog vala ,,Skupljači perja’’, te je upravo nakon prikazivanja ovog filma i stekla popularnost. Himnom romskog naroda postaje 1971. godine na prvom Svjetskom kongresu Roma u Londonu. Riječi himne govore, između ostalog, o stradanju Roma tokom Drugog svjetskog rata, a kao lajtmotiv proteže se lutanje i traganje za srećom.Žarko Jovanović jedan je od Roma koji su preživjeli Drugi svjetski rat i njegove strahote.
Tekst himne Đelem, Đelem na romskom: Tekst himne Đelem, Đelem na hrvatskom:
Gelem, gelem Đelem, Đelem
Gelem, gelem, lungone dromensa Putovao sam putevima dugim
Maladilem bakhtale Romensa i sretao sretne Rome
A Romale katar tumen aven, Putovao sam daleko širom svijeta
E tsarensa bakhtale dromensa? i sretao sretne Rome
A Romale, A Chavale O romski ljudi, o romska djeco,
Vi man sas ek bari familija, I ja sam jednom imao veliku obitelj,
Murdadas la e Kali legija ali ih je Crna legija umorila
Aven mansa sa lumniake Roma, Pođite sa mnom, Romi svijeta,
Kai putaile e romane droma tamo gdje su romski putevi otvoreni
Ake vriama, usti Rom akana, Sada je vrijeme, ustanite, Romi,
Men khutasa misto kai kerasa uspjet ćemo u našim naporima
A Romale, A Chavale O romski ljudi, o romska djeco
Službena himna Republike Hrvatske je Lijepa naša domovino. Na web stranici Hrvatskoga sabora je navedeno: Stihovi današnje himne temelje se na povijesnim stihovima koji su objavljeni u književnom listu "Danica" 1835. godine pod naslovom "Horvatska domovina", a uglazbljena se pojavljuje 1840-ih. Pouzdano se zna samo da joj je prve četiri strofe 1848. uglazbio Josif Runjanin. Prvi zapis izvornog napjeva notama je zabilježio 1861. godine pjevački pedagog Vatroslav Lichtenegger koji je ujedno priredio i skladbu za muški četveropjev. Popijevka se pod nazivom „Lijepa naša domovino“ prvi put spominje tek 1864. godine, a krajem stoljeća taj je naslov u potpunosti zamijenio originalni naziv pjesme Antuna Mihanovića „Horvatska domovina“. Prvi put službeno je priznata 1972. godine ustavnim amandmanom, a Ustavom Republike Hrvatske 1990. godine pjesma je postala himnom Republike Hrvatske.
*Vanja Ratković volontira u RNV-u na projektu Europe supports inclusion 2 koji financira Europska unija kroz program Erasmus+. Sadržaj ovog članka isključiva je odgovornost autora i ne odražava nužno stajalište Europske unije.