Centralno vijeće njemačkih Sinta i Roma i Manfred Lautenschläger Stiftung, 13. su travnja 2016. u Europskom parlamentu u Strasbourgu dodijelili Europsku nagradu Sinta i Roma za 2016. godinu. Ceremoniju dodjele nagrade otvorio je Romani Rose, predsjednik Centralnog vijeća njemačkih Sinta i Roma, a nagradu je dobio Amnesty International, kako je navedeno u odluci žirija, za dosadašnji rad, ali je ova nagrada ujedno poticaj ovoj međunarodnoj organizaciji za daljnji rad i borbu za prava Roma.
Romi i Sinti su manjina koja je neprestano izložena stigmatizaciji i marginalizaciji u Europi. Amnesty International godinama provodi kampanje protiv takvog stanja, uz uključenje većeg broja građana kako bi se oni suprotstavili raširenoj diskriminaciji Roma, posebice u područjima obrazovanja i stanovanja. Njihova kampanja Ljudska prava ovdje – prava Roma sada je izravno upućena Europskoj uniji, a cilj je kampanje podsjetiti institucije EU i države članice da poštuju i provode postojeće antidiskriminacijsko zakonodavstvo, kao što je Direktiva o rasnoj jednakosti i Povelja EU o temeljnim pravima te da ne zanemaruju postojeću diskriminaciju Roma. Ranijih godina, Amnesty International je već suočio EU sa neuspjehom vezano za rješavanje pitanja diskriminacije i nasilja nad Romima, što je objavljeno u izvješću „Tražimo pravdu – neuspjeh Europe da zaštiti Rome od rasno motiviranog nasilja".
Žiri je ove godine odlučio dodijeliti posebnu nagradu mađarskoj redateljici Eszter Hajdú, koja je prošle godine objavila dokumentarni film „Presuda u Mađarskoj“. Film razotkriva detalje dvo i pol godišnjeg suđenja četvorici ekstremista koji su izveli napade na nekoliko romskih naselja i ubili šest osoba, uključujući petogodišnje dijete, tijekom 2008. i 2009. godine.
Europska nagrada Roma i Sinta se dodjeljuje kako bi se u društvu doprinijelo zaštiti građanskih prava pripadnika romske manjine, bez obzira iz koje zemlje oni dolaze. Nagrada služi ujedno kao podsjetnik europskom društvu i javnosti da poduzmu aktivnosti protiv duboko ukorijenjenih klišeja i strukturalnih predrasuda, kako bi se postupno prevladala svakodnevna marginalizacija romske manjine.
Na dodjeli ove nagrade, uz zamjenicu predsjednika Europskog parlamenta i zastupnicu u Europskom parlamentu Sorayu Post, prisustvovali su sudionici međunarodne konferencije o građanskim pravima i romskom društvenom pokretu, koja je održana od 11. do 15. travnja 2016. godine u Dokumentacijskom i kulturnom centru Sinta i Roma u Heidelbergu, Njemačka.
Foto/Emran Elmazi; Dokumentacijski i kulturni centar njemačkih Sinta i Roma
Konferencija je okupila 50 mladih Roma i Sinta, edukatora, umjetnika, novinara, aktivista, kako bi se potaknula rasprava o prošlosti, sadašnjosti i budućnosti građanskog pokreta Sinta i Roma. Konferencija se fokusirala na iskustva građanskog pokreta Sinta i Roma u Njemačkoj 1970-ih i 1980-ih godina, koji je doveo do priznavanja genocida nad Romima, kao i do okončanja rasno diskriminirajućih državnih politika, kao i na raspravu o izazovima pokreta za građanska prava danas i potrebi jačanja međugeneracijskog dijaloga unutar pokreta za građanska prava.
Na konferenciji su sudjelovali članovi organizacija iz Irske, Engleske, Španjolske, Bugarske, Rumunjske, Makedonije, Poljske, Francuske, Mađarske, Njemačke i Hrvatske, a imali su prilike razgovarati i sa preživjelim stradalnicima holokausta te su posjetili Europski centar za mlade u Strasbourgu, gdje su razgovarali o današnjim uzorima mladim Romima unutar romske zajednice.