Print
21. 4. 2016.
PRESUDA U MAĐARSKOJ
PRESUDA U MAĐARSKOJ

Odvija se proces protiv grupe neonacista optuženih za ubojstvo šest Roma, uključujući žene i jedno dijete. U jednom trenutku sudac upita ženu koja je pozvana kao svjedok na suđenju da okarakterizira ponašanje i uvjerenja jednog od optuženih. Bila je pomalo nervozna, ali i zbunjena. Nije baš razumjela pitanje i na kraju je rekla: „Ali razmišljao je kao normalni ljudi, kao svi naši prijatelji. Zašto je sudac mislio da je to čudno?“

Autor: Agnieszka Lempart

Ovo je značajna scena iz dokumentarnog filma 'Judgement in Hungary' (Presuda u Mađarskoj) redateljice Eszter Hajdu. Opisuje dvoipolgodišnji proces protiv mađarskih ekstremista desnog krila, koji su počinili niz napada na članove romske zajednice. Šest je ljudi ubijeno, uključujući i petogodišnje dijete, a još ih je pet ozlijeđeno. Tijekom suđenja se pokazalo da su dokazi slabo štićeni, a neki su svjedoci rekli da su i namjerno izbrisani. U jednoj od scena bolničar pokušava objasniti zašto je rekao da je desetogodišnji dječak s očitom prostrjelnom ranom glave umro od trovanja ugljikovim monoksidom. U trenucima sudac ne može vjerovati što čuje od svjedoka, policije i tužitelja.

To je savršen primjer, nažalost, jedan od mnogih, koji pokazuje jako rasprostranjeno gledište protiv Roma u društvu. Vlasti, policija i suci djeluju vodeći se premisom da Romi ne zaslužuju jednako poštovanje kao drugi građani. Takvi dramatični slučajevi pokazuju bolnu istinu da Romi, u teoriji, imaju pristup pravdi, ali u pravnoj praksi nemaju ista prava kao drugi građani.

Prema izvješćima Europskog centra za prava Roma, počinjeno je više od 120 ozbiljnih nasilnih napada na Rome i njihovu imovinu u Mađarskoj, Češkoj, Slovačkoj i Bugarskoj u razdoblju od siječnja 2008. do srpnja 2012. godine.

Romi se svakodnevno suočavaju s diskriminacijom u gotovo svakoj situaciji u njihovim životima. U Makedoniji je krajem studenog 2015. godine sud u Bitolju odredio da Ministarstvo unutrašnjih poslova Makedonije mora platiti odštetu romskom paru kojem je zabranjeno da prijeđe granicu kako bi posjetio svoju obitelj. Gospodin i gospođa Muhedinov prije dvije su godine pokušali posjetiti svoju obitelj u Švicarskoj, putujući sa svojim unucima. Bili su jedini putnici u autobusu od kojih je zatraženo više od putovnice. Par je imao sve dokumente, povratnu kartu, novac i pozivno pismo. Međutim, zabranjeno im je da napuste zemlju i autobus je otišao bez njih. Sud je donio odluku da je par bio žrtva rasne diskriminacije i da je njihovo ustavno pravo da napuste zemlju prekršeno.

Ovakve priče stalno se događaju građanima romskog porijekla – samo zato što su Romi. Nažalost, u našem društvu standardno je razmišljanje o Romima jako prožeto predrasudama, kao što to pokazuje i ovaj dokumentarni film. Zapravo, opasnost ne predstavljaju samo četvorica optuženih u sudnici, već i pristup većine društva koje opravdava rasističko ponašanje. Jer granica između rasističkih stavova i negativnog razmišljanja o Romima i počinjenja zločina iz mržnje je jako tanka.