I dok je u rujnu završio prvi EVS projekt kojeg je Romsko nacionalno vijeće (RNV) provodilo – Europe supports inclusion!, već je započeo drugi EVS projekt, nastao na iskustvima prethodnoga – Europe supports inclusion 2.
Projekt Europe supports inclusion 2 trajat će 12 mjeseci, a provodi se u suradnji s partnerskim organizacijama Voluntary Service International iz Irske, Inicijativa za razvoj i suradnju iz Srbije te Foreningen Framtidstaget iz Švedske. Aktivnosti volontera iz te tri zemlje, a koji će provesti više mjeseci Hrvatskoj volontirajući u RNV-u, provode se s ciljem osvještavanja društva o problemima s kojima se Romi suočavaju, doprinosa izgradnji tolerancije u društvu te jačanja romske zajednice. Projekt je financiran kroz program Europske unije Erasmus+ – potprogram Europska volonterska služba (EVS), a provedbeno tijelo u Hrvatskoj je Agencija za mobilnost i programe EU-a.
O iskustvima volonterke Leile Deshuis, iz Francuske, koja je u Romskom nacionalnom vijeću boravila tijekom 2015. i 2016. i koja je uspješno završila svoju volontersku službu kroz EVS program, HRT je objavio prilog u emisiji Prizma. TV prilog možete pogledati ovdje.
No, o svojem volonterskom iskustvu, pisala je i sama Leila nakon svog povratka u Pariz:
U RNV-u sam pisala članke o položaju Roma u Francuskoj i Belgiji za web portal, provodila aktivnosti na terenu, kao primjerice radionicu o toleranciji za učenike jedne osnovne škole u Kutini, kao i sudjelovala u uličnoj akciji „Srušimo zid predrasuda“ na Cvjetnom trgu u Zagrebu na Svjetski dan Roma. S obzirom da sam u RNV-u volontirala unutar potprograma Europske volonterske službe (EVS) koji je dio Erasmus + programa, jednako mi je tako bilo važno promovirati EVS među mladima, što sam i činila organizirajući promocije u srednjim školama i među mladim Romima.
Volonter u RNV-u ima prilike mnogo naučiti o pravima manjina u Hrvatskoj, ali i u Europi i mnogo o Romima, čitajući razne izvještaje i priručnike, ali i družeći se i komunicirajući s Romima. Volonteri dolaze sa svojim znanjima, motivacijom i kulturom, što sve mogu iskoristiti kako bi pripomogli radu RNV-a i unijeli neku novu energiju. Za volontera je također važno provesti i osobni projekt, a moj je bio razviti i pisati blog „Les Echos de Babel“, dostupan na lesechosdebabel.wordpress.com
U organizaciji sam se družila s drugim međunarodnim volonterima, ali i sa zaposlenicima organizacije koji su iz Hrvatske. Voljela sam vrijeme koje smo provodili tijekom pauze za ručak, jer znali smo raspravljati o mnogim zanimljivim temama, razlikama među kulturama, nacijama i o politici.
Zahvaljujući treninzima za volontere organiziranima u Orahovici i Splitu, upoznala sam volontere iz drugih organizacija. Oni dolaze iz raznih europskih zemalja u gradove diljem Hrvatske. Izgraditi mrežu poznanstava s dragim ljudima jako je važno. To omogućuje razmjene iskustava, odlične vikende i razvoj zajedničkih projekata. Sada kada sam se vratila u Francusku, shvaćam još više nego ranije važnost prijateljstava koje sam izgradila s Litvancima, Španjolcima, Srbima, Makedoncima, Crnogorcima, Rumunjima…
Mogu vam pričati i o mojim putovanjima za vrijeme volonterske službe u Zagrebu, no duga je to priča... Zato, moja poruka budućim volonterima je - uživajte u Balkanu, Sarajevu, Beogradu, Severini, Sloveniji, Piranu, a posebno u domaćoj hrani i pićima, bureku i makovnjači!