"Sofia Z-4515“ dirljiv je grafički roman koji pripovijeda istinitu priču o Sofiji Taikon, Romkinji koja je preživjela strahote Auschwitza i Ravensbrücka tijekom Drugog svjetskog rata. Autorica je Gunilla Lundgren, švedska spisateljica i učiteljica romskih učenika, koja je tijekom godina sudjelovala u brojnim događanjima posvećenima promicanju romske književnosti u Švedskoj, u suradnji sa samom Sofijom Taikon. Ovo je knjiga koju bismo trebali ponuditi našoj djeci. Da, bolna je, ali svi to moraju znati kako se takvo što nikada više ne bi ponovilo.
Zašto su to učinili? Dragi dječače, to je najteže od svih pitanja. Na njega ne mogu odgovoriti.
Ova knjiga pruža jedinstvenu i važnu perspektivu na progon romskog naroda tijekom Porajmosa (genocid nad Romima) – narativ koji je često bio zanemaren u povijesnim izvještajima. Objavljena je u dvojezičnom izdanju (švedski / kaldarash romski), a također je prevedena na engleski i romski jezike.
Knjiga govori o cijelom životu Sofije, od njezinih ranih godina provedenih u romskoj obitelji u Poljskoj do njezinih kasnijih godina kao bake. Dotaknuo se teškoća koje imaju mnogi preživjeli genocida, poput toga kako se nositi s boli i sjećanjima na dehumanizaciju i hoće li ili ne dijeliti vlastitu priču o preživljavanju i patnji. Priča počinje Sofijinim djetinjstvom u romskoj zajednici, čiji je mir naglo narušen kada je deportirana u Auschwitz. U koncentracijskom logoru bila je označena brojem zatvorenika Z-4515, tetoviranim na lijevoj ruci, gdje "Z" označava "Zigeuner", njemačku riječ za "Ciganin".
Kroz živopisne ilustracije i angažiranu naraciju, knjiga prikazuje njezina nepodnošljiva iskustva u koncentracijskom logoru i svakodnevni život tamo, gubitak njezine obitelji, bijeg i njezino konačno spašavanje od strane švedske inicijative Crvenog križa "Bijeli autobusi". Unatoč užasnom iskustvu, priča je na kraju priča o preživljavanju i nadi, ističući Sofijinu otpornost i važnost pamćenja i očuvanja takvih priča.
"Sofia Z-4515" nije samo povijesni izvještaj, već i djelo umjetnosti i aktivizma. Knjiga je prepoznata zbog svog doprinosa obrazovanju o Holokaustu/Porajmosu, osobito u pogledu Porajmosa, teme koja ostaje nedovoljno zastupljena. Također pruža širu povijesnu perspektivu o iskustvima romskog naroda tijekom Drugog svjetskog rata. Neka izdanja sadrže predgovor profesora Adriana Marsha koji razmatra povijest romskih zajednica u Britaniji tijekom rata, nudeći novi kut za proučavanje nacističke Njemačke i genocida. Knjiga je pohvaljena od strane kritičara, uključujući osvajanje nagrade "Artists Against Nazism", koja priznaje njezinu ulogu u borbi protiv mržnje kroz obrazovanje i pamćenje.
Roman je dostupan mlađim čitateljima, s preporučenom dobi od 12 godina i više, čineći ga vrijednim obrazovnim alatom za uvođenje ove složene povijesti mlađim generacijama. Ovo je knjiga koju bismo trebali ponuditi našoj djeci. Da, srceparajuća je, ali svi moramo znati ovu priču kako bismo osigurali da se to nikada ne dogodi Romima ili bilo kojoj drugoj skupini.