Fokus ROMI.HR
/Europska komisija protiv rasizma i netolerancije (ECRI) u okviru redovnih aktivnosti objavila je izvješće o Azerbejdžanu, koje se fokusira na nekoliko pitanja.
Prijevod: Morena Mlinar
Godine 2023. Europska komisija protiv rasizma i netolerancije (ECRI) kao dio svojih redovnih aktivnosti objavila je izvještaj o Azerbajdžanu. Ti izvještaji o zemljama usmjeravaju se na četiri glavna područja: učinkovita jednakost i pristup pravima, govor mržnje i nasilje motivirano mržnjom, integracija i inkluzija, te teme specifične za Azerbajdžan.
U vezi s integracijom i inkluzijom, ECRI se fokusira na dvije specifične skupine i njihovu integraciju u azerbajdžansko društvo: migrante/izbjeglice i Rome.
Vlasti Azerbajdžana procjenjuju da romska populacija (u Azerbajdžanu poznata kao 'Qaraçı') broji oko 6.000 ljudi. Oni uglavnom žive u okruzima Yevlakh (3.140 ljudi) i Agdash (2.800 ljudi), dok manje skupine žive u Agsu (48 obitelji) i Bardi (53 obitelji).
ECRI primjećuje odsutnost pouzdanih podataka o uključivanju Roma unatoč očitim poteškoćama u svakodnevnom životu. Mnogi službenici marginalizaciju Roma pripisuju siromaštvu i njihovom "određenom načinu života". ECRI smatra da ignoriranje aspekta diskriminacije rizikuje jačanje negativnih stereotipa i ometa razvoj učinkovitih politika.
Iako ne postoje razlučeni podaci o jednakosti, mnogi izvori rekli su ECRI-ju da Romi imaju visok stupanj nezaposlenosti i nisku razinu obrazovanja, osobito u 10. i 11. razredu. Prema informacijama koje su dostavile vlasti, tri učenika iz Agdasha, dva iz Barde i jedan iz Qakha upisani su u fakultete i tehničke škole u posljednje tri godine. Dodatno, jedan učenik iz Barde primljen je na visoko obrazovanje. To pokazuje napredak u usporedbi s prethodnim godinama, ali poznato je da i dalje postoje značajni problemi na tom području unatoč tekućim naporima da ih se riješi.
Tijekom pandemije Covid-19, neka romska naselja u Yevlakhu stavljena su pod obveznu karantenu, navodno radi javnog zdravlja i sigurnosti, što je Romima znatno otežalo život. Romi se također suočavaju s poteškoćama u dobivanju osobnih dokumenata, što utječe na njihov pristup pravima, a Romkinje se suočavaju s velikim preprekama u pristupu zdravstvenoj skrbi. ECRI primjećuje da Romkinje često doživljavaju intersekcijsku diskriminaciju zbog svog spola i etničke pripadnosti, čime je njihovo osnaživanje ključno.
S pozitivne strane, ECRI ističe istraživanje koje je provela Državna komisija za obitelj, žene i djecu u suradnji s UNICEF-om. Ovo istraživanje fokusiralo se na romsku djecu koja žive u dvjema zapadnim regijama Azerbajdžana, Gazakhu i Aghstafi. Nalazi su doveli do projekta usmjerenog na sprječavanje dječjeg prosjačenja, iskorištavanja rada i poboljšanje njihova pristupa obrazovanju, zdravstvu i socijalnim uslugama.
Zbog nedostatka informacija o životnim uvjetima Roma, ECRI savjetuje da vlasti surađuju s romskom zajednicom kako bi procijenile njihove potrebe, identificirale nedostatke u politikama i implementirale specifične mjere uzimajući u obzir različite aspekte njihovih života. Zapošljavanje romskih posrednika za olakšavanje dijaloga između zajednice i lokalnih vlasti moglo bi pomoći društvenoj integraciji.
ECRI preporučuje vlastima da razviju strategiju specifičnu za Rome kako bi se adresiralo njihovo uključivanje u sva područja života, eliminirala diskriminacija i predrasude te uspostavili ciljevi, indikatori uspjeha i sustav praćenja i evaluacije, sve u bliskoj suradnji s romskom zajednicom.
Komentari vlade Azerbajdžana na šesto izvješće o monitoringu Europske komisije protiv rasizma i netolerancije o Azerbajdžanu također su izvijestili o obrazovanju Roma. Ovaj komentar odnosi se na obrazovanje Roma. Prema članku 5. Zakona o obrazovanju, država osigurava jednak pristup obrazovanju za sve građane, uključujući Rome.
U nastavku se nalazi najnovija informacija o obrazovnom postignuću romske zajednice:
SLIKA
Od lipnja 2022. godine, 31 (3,5%) romsko dijete školske dobi (24 u Aghstafi, 2 u Balakanu i 5 u Agsu) ne pohađa školu zbog nomadskog načina života njihovih obitelji. Dodatno, 88 (9,9%) romskih učenika (12 u Aghstafi, 18 u Agdashu, 3 u Bardi, 6 u Agsu, 3 u Qakhu, 35 u Yevlakhu i 11 u Balakanu) ne pohađa redovito nastavu.
U ovom izvještaju jedno od fokusiranih područja je "Učinkovita jednakost i pristup pravima", koje uključuje tijela za jednakost, inkluzivno obrazovanje, neregularno prisutne migrante te probleme jednakosti LGBTI zajednice, dok "Govor mržnje i nasilje motivirano mržnjom" uključuje teme govora mržnje i nasilja motiviranog mržnjom. U četvrtom dijelu, "Teme specifične za Azerbajdžan", razdvojene su dvije skupine: poduzete akcije za implementaciju prethodnih privremenih preporuka i sprječavanje i suzbijanje bilo kakvog rasističkog ili LGBTI-fobnog zlostavljanja od strane službenika za provođenje zakona.
Zaključno, izvještaj ECRI-ja o Azerbajdžanu ističe stalne izazove s kojima se suočava romska zajednica, uključujući probleme u obrazovanju, zapošljavanju i pristupu uslugama. Iako je postignut određeni napredak, značajni nedostaci i dalje ostaju.
Galerija slika:
