Vijesti ROMI.HR

/
Print - MEDIJI ZA DEMOKRACIJU

SVJETSKI DAN SLOBODE MEDIJA

6. 5. 2019.
MEDIJI ZA DEMOKRACIJU
MEDIJI ZA DEMOKRACIJU

Svjetski dan slobode medija obilježen je 3. svibnja širom svijeta. Ovaj Dan se obilježava već dvadeset šestu godinu za redom, a ustanovila ga je Opća skupštine Ujedinjenih naroda. Za datum obilježavanja odabran je datum usvajanja Deklaracije, koju je sastavila skupina afričkih novinara 1991. godine u Windhoeku, u Namibiji. Deklaracija iz Windhoeka je skup izjava o principima slobodnih medija s ciljem zaštitite temeljnih prava slobodnog tiska.

Adrijana Nikitović

Ovogodišnje obilježavanja Svjetskog dana slobode medija, koju su organizirali UNESCO, Komisija Afričke unije i Vlada Etiopije, je održano u Addis Abebi, u sjedištu Afričke unije od 1. do 3. svibnja. Tema je bila ,,Mediji za demokraciju: novinarstvo i izbori u vrijeme dezinformacija“, a fokus je bio na trenutnim izazovima s kojima se mediji suočavaju vezano za izbore, kao i ulozi i doprinosu medija u procesima održanja mira i pomirenja. Tijekom obilježavanja ovog Dana, glavna direktorka UNESCO-a, Audrey Azoulay, uručila je nagradu Guillermo Cano reporterima Reutersa, Wa Lone i Kyaw Soe Oo, za izniman doprinos obrani slobode medija.

 

Povodom 26. obljetnice Svjetskog dana slobode medija, glavni tajnik Ujedinjenih naroda, Antonio Guterres, je izjavio: ,,Nijedna demokracija nije potpuna bez pristupa transparentnim i pouzdanim informacijama. Pristup transparentnim i pouzdanim informacijama je kamen temeljac za izgradnju poštenih i nepristranih institucija. On čini lidere odgovornima i utiče na njih da govore istinu dok su na vlasti."

Svjetski dan slobode medija je ujedno i prilika da se podsjeti na temeljna načela slobode medija, procijeni stanje slobode medija u cijelom svijetu i odaju počasti novinarima koji su izgubili živote na dužnosti.

U ovogodišnjem Svjetskom indeksu slobode medija Hrvatska se našla na 64. poziciji, što predstavlja mali napredak u odnosu na prethodnu godinu. Napredak Hrvatske se mjeri u decimalama (0.03) i taj napredak je posljedica nazadovanja drugih zemalja na listi. Od članica EU iza Hrvatske su samo Grčka (65. mjesto), Mađarska (87. mjesto) i Bugarska (111. mjesto). Na samom vrhu ljestvice se tradicionalno našla Norveška, a odmah ispod nje su Finska, koja je napredovala za dva mjesta i Švedska, čiji je pozicija opala za jedno mjesto.

Sloboda medija, ili njen izostanak, pokazatelj je zdravlja demokracije u pojedinoj zemlji.

 
Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
Povratak na sve vijesti