Zanimljivosti ROMI.HR
/Hrvatska serija Sram, domaća adaptacija norveškog Skama, brzo je osvojila publiku, a posebno se istaknuo lik Vanesse – mlade Romkinje prikazane izvan stereotipa. Kroz njezinu priču serija donosi autentičan pogled na odrastanje i pripadnost, otvarajući prostor za važan društveni dijalog.
Otkad je na naše male ekrane stigla je serija Sram – domaća adaptacija norveškog fenomena Skam, postala je instant uspješnica. Za one koji nisu upoznati, serija se u svim svojim dosadašnjim formatima fokusira na nekolicinu srednjoškolaca koji se bave svojim školskim, ljubavnim, prijateljskim i životnim usponima i padovima. Svaka država je preuzela format i radnju, ali je likovima dodala lokalno ikorijenjeni identitet likova. Hrvatska verzija nije iznimka.
Jedan od najvažnijih elemenata toga identiteta je lik Vanesse, romske djevojke koju glumi mlada glumica Severina Lajtman, sama pripadnica romske zajednice. Lik Vanesse donosi nešto što se rijetko viđa u domaćem televizijskom prostoru: autentičnu i višeslojnu reprezentaciju mlade Romkinje, izvan stereotipa. U originalnoj, norveškoj verziji to je Sana Bakkoush, muslimanska djevojka norveško-marokanskog porijekla. Hrvatski redatelji su odlučili u ovoj verziji uzeti lik Romkinje, kao pripadnice najmarginalizirane skupine nacionalnih manjina u RH.
U seriji, Vanessa nije predstavljena kao “drugačija” zato što je Romkinja. Njezina pripadnost zajednici prikazana je suptilno, kroz jezik, obiteljsku dinamiku i reakcije okoline, onako kako to izgleda u stvarnosti. Vanessa i Tina, žive u “istočnom dijelu Zagreba” za koji se da naslutiti da tamo žive Romi, pa smo na početku serije mogli vidjeti kako se Tina često ograđuje od spomena da su njih dvije “iz istog kvarta”. Ona je jedna od glavnih prijateljica protagonistice serije, poznata po kreativnosti, jasnim i konkretnim savjetima i kao ona koja “nema dlake na jeziku”.
Vanessa tako postaje ogledalo stvarnog položaja mladih Romkinja u Hrvatskoj, osobito u školskom sustavu i svakodnevnom životu, gdje se često bore s nevidljivim, ali prisutnim oblicima marginalizacije.
Prema istraživanju Ureda pučke pravobraniteljice za 2023., romske djevojke i dalje imaju znatno nižu stopu završetka srednje škole, a diskriminacija je i dalje svakodnevno iskustvo u obrazovanju, zdravstvu i zapošljavanju (Izvješće o radu Pučke pravobraniteljice, 2023.)
Vanessa u seriji nosi vlastiti identitet s dozom opreza, ali i s ponosom. Ona je moderna tinejdžerica, zainteresirana za šminku i umjetnost, ali i suočena s pogledima drugih, s pitanjem "odakle si ti?". Ovakva reprezentacija važna je jer razbija uvriježene stereotipe o Romkinjama kao isključivo tradicionalnim ili marginaliziranim. U drugoj sezoni serije Vanessa tetovira riječ “Gypsy” čime iskazuje svoju buntovničku i ponosnu stranu.
Lik Vannesse omogućuje svima, a pogotovo mladim gledateljima, da se suoče s drugačijim i drugim, ali u stvarnom, životnom kontekstu. Iz njezinog lika se vidi da je ona Romkinja i to nikako ne pokušava sakriti, ali nam isto daje do znanja da ona nije samo Romkinja, nego djevoka kao i svaka druga koja ima probleme sa simpatijom i ne zna što će obući na party u subotu. Takva reprezentacija omogućuje gledateljstvu stvaran prikaz osoba koji su inače na ekranu prikazani kao karikature. U ovom kontekstu, to nikako nije slučaj.
Reakcije gledatelja na lik Vanesse bile su pozitivne, osobito na društvenim mrežama. I romska zajednica i šira publika prepoznali su Vanessu kao važan i potreban medijski pomak.
U kontekstu u kojem se Romi u hrvatskom društvu i dalje bore za ravnopravnost i vidljivost, lik Vanesse dokaz je da će se senzibilizacija najprije dogoditi, posebice s mladim ljudima, kada se s nekim dijele interesi i problemi. Nadajmo se da će se ovakav prikaz Roma i ostalih nacionalnih manjina nastaviti te da ćemo u budućnosti vidjeti više likova sa bogatim osobnostima i osobnim pričama koji inspiriraju, a opet s njima publika može rezonirati.
