Vijesti ROMI.HR

/
Print - POKRENUTE KONZULTACIJE O UČINKU POLITIKA ZA UKLJUČIVANJE ROMA

KOLIKO SMO DALEKO OD ZACRTANIH CILJEVA

26. 7. 2017.
POKRENUTE KONZULTACIJE O UČINKU POLITIKA ZA UKLJUČIVANJE ROMA
POKRENUTE KONZULTACIJE O UČINKU POLITIKA ZA UKLJUČIVANJE ROMA
Autorica: Bibijana Papo

Europska unija objavila je 2010. komunikaciju o ekonomskom i socijalnom uključivanju Roma u Europi, kojom je naglašena zajednička odgovornost europskih institucija i zemalja članica EU-a za uspješno uključivanje Roma u društvo.

Sljedeće, 2011. godine, Europska je komisija usvojila komunikaciju pod nazivom Okvir EU-a za nacionalne strategije za uključivanje Roma, čime je pokrenuta prva strategija EU-a za uključivanje Roma. Njome je predviđeno da svaka zemlja članica razvije nacionalnu strategiju za uključivanje Roma.

Najvažniji strateški dokument za romsku nacionalnu manjinu u Hrvatskoj, Nacionalnu strategiju za uključivanje Roma 2013.-2020., Vlada RH je izradila i usvojila 2012. godine na poziv Europske komisije.  Strategija je usklađena s Okvirom EU-a za nacionalne strategije za uključivanje Roma, a nadograđuje se na Nacionalni program za Rome, usvojen 2003. i temelji na lekcijama naučenim za vrijeme provođenja Akcijskog plana Desetljeća za uključivanje Roma.

Sada, na sredini provedbe ovih nacionalnih strateških dokumenata, Europska unija poziva sve građane da sudjeluju u javnim konzultacijama s ciljem evaluacije aktivnosti EU-a za uključivanje Roma. Žele vidjeti koji su rezultati dosada postignuti. Prilikom pokretanja javnih konzultacija, u srpnju 2017., povjerenica za pravosuđe, zaštitu potrošača i ravnopravnost spolova Vera Jourová izjavila je:

„Namjeravam iskoristiti ove konzultacije da bismo identificirali slabe točke u provedbi naših aktivnosti. Stojim uz one koji su isključeni ili marginalizirani, stoga želim da učinimo vrlo konkretne i učinkovite korake na poboljšanju položaja Roma.“

I dok Europska unija radi na procjeni dosad postignutih rezultata, neki su već ukazali na probleme u provedbi ove strategije koja je, prema njihovom mišljenju, daleko od realnosti. Učinak iskorištenih fondova EU-a i provedenih mjera na romsku zajednicu nije jasan, a k tome ne postoje mehanizmi koji bi povećali odgovornost i transparentnost zemalja članica u provedbi Okvira EU-a.

U javnim konzultacijama mogu sudjelovati svi građani – pojedinci, predstavnici organizacija civilnog društva, međunarodnih organizacija, privatnog sektora i institucija iz zemalja članica EU-a i zemalja proširenja i to ispunjavanjem upitnika koji sadrži pitanja o doprinosu europskih i nacionalnih politika uspješnijem uključivanju Roma.

Upitnik je dostupan ovdje.

 
Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
Povratak na sve vijesti