Zanimljivosti ROMI.HR
/Mozaik "Ciganka" predstavlja snažan simbol romskog identiteta i predstavljanja. Iako se o njegovom točnom podrijetlu još uvijek raspravlja, njegov prikaz figure s kosom u pletenicama, naušnicama i maramom doveo je do povezivanja s romskom kulturom.
Prijevod: Morena Mlinar
Povijesni utjecaj Rima na umjetnička djela seže u antička vremena, a jedan od istaknutih primjera je mozaik "Ciganka" visok 15 metara, izložen u posebnoj prostoriji najvećeg svjetskog muzeja mozaika. Ovaj mozaik, koji je izvorno bio izložen u Arheološkom muzeju u Gaziantepu, Turska, 2011. godine premješten je u Muzej mozaika Zeugma u istom gradu, gdje je postao prepoznatljiv simbol muzeja i grada.
Mozaik "Ciganka" otkriven je tijekom spasilačkih radova na ruševinama Belkıs u antičkom gradu Zeugmi između 1998. i 1999. godine, kao dio poda vile od 300 m², koji je otkriven nakon uklanjanja jednog stupa. Sam Zeugma bio je sofisticiran grad, osnovan oko 300. pr. Kr. od strane Seleuka I. Nikatora, jednog od generala Aleksandra Velikog.
Identitet lika prikazanog na mozaiku izazvao je mnoge interpretacije. Prvo, važno je napomenuti da je spol lika nejasan. Neki arheolozi i povjesničari sugeriraju da je slika inspirirana Aleksandrom Velikim, dok drugi vjeruju da predstavlja Gaju, božicu Zemlje i majku bogova u grčkoj mitologiji. Druga teorija tvrdi da je lik jedna od menada, ženskih sljedbenica Dioniza. Unatoč ovim raspravama, bez pisanih zapisa koji bi potvrdili identitet, mozaik je postao poznat kao "Ciganka" ime koje su dali arheolozi koji su ga otkrili. Razlog za ovo ime leži u likovoj pletenoj kosi, naušnicama i marami, koje podsjećaju na tradicionalne prikaze Romkinje.
Još jedna zanimljiva priča o mozaiku povezana je s njegovom krađom od strane pljačkaša blaga. Kada su ga arheolozi otkrili, primijetili su da dijelovi mozaika nedostaju. Šezdesetih godina prošlog stoljeća pljačkaši blaga prokrijumčarili su dijelove mozaika iz Turske i prodali 12 njegovih dijelova Sveučilištu Bowling Green u Ohiju, SAD. Stručnjaci vjeruju da pljačkaši nisu mogli odnijeti cijeli mozaik jer nisu uspjeli podići stup koji je na njega pao.
U studiji iz 2012. koju je provela dr. Stephanie Hooper, potvrđeno je da mozaici koje je Bowling Green State University kupio za 35.000 dolara potječu iz antičkog grada Zeugme. Turske vlasti zatražile su povrat nestalih dijelova, ali su isprva odbijene. Sveučilište je smatralo da je izvješće ministarstva "nedovoljno" i zatražilo je dokaze o nezakonitom izvozu mozaika. Nakon godina neuspješnih pregovora sa sveučilištem, Ministarstvo kulture i turizma zatražilo je od Ministarstva vanjskih poslova da uključi UNESCO za povrat umjetničkog djela. Sveučilište je naposljetku pristalo vratiti dijelove pod uvjetom da im se dostavi replika. Nakon pet godina pregovora, nestali dijelovi konačno su vraćeni Turskoj.
Ovo umjetničko djelo, izloženo u tamnoj prostoriji muzeja, često se naziva "Mona Lisom Bliskog istoka." Ova usporedba proizlazi iz činjenice da, slično Mona Lisi, lik na mozaiku "Ciganka" prati promatrača svojim pogledom.
Zaključno, mozaik "Ciganka" stoji kao snažan simbol romskog identiteta i reprezentacije. Iako njegovo točno porijeklo ostaje predmet rasprave, prikaz lika s romskim detaljima doveo je do poveznica s romskom kulturom.
